Strona główna » Projekty » Konkurs Young Design

KONKURS YOUNG DESIGN

yd2018_f.jpg

Konkurs Young Design 2018 rozstrzygnięty!

Stypendium im. prof. Wandy Telakowskiej w konkursie Young Design 2018 wywalczyła Sylwia Klecha, absolwentka Wydziału Sztuki na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. 21 czerwca 2018 w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego Kapituła Stypendialna wybrała laureatkę spośród finalistów, którzy na żywo prezentowali siebie i swoje portfolio.

Young Design ma na celu wskazanie najbardziej obiecujących projektantów młodego pokolenia, takich, którzy rozumieją rynek i będą umieli w przyszłości pracować z przemysłem.

Laureatka, Sylwia Klecha otrzymała stypendium im. Wandy Telakowskiej w wysokości 20 000 zł ufundowane przez ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. dr hab. Piotra Glińskiego.

1.jpg
Fot: Sylwia Klecha, laureatka stypendium im. prof. Wandy Telakowskiej w konkursie Young Design 2018, fot. W.Tobiasz/IWP

Sylwia Klecha jest absolwentką studiów licencjackich na Wydziale Sztuki na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Ponadto jest stypendystką Communication Information Design – Hochschule Rhein – Waal – Kamp – Lintfort w Niemczech.

W finale konkursu Sylwia Klecha zaprezentowała projekt SKLEYAKI - obuwie o innowacyjnej podeszwie wykonanej z materiału warstwowego poprzez zastosowanie technologii "livine hinge"- przemiennego nacinania w drewnianej sklejce olchowej. Całość wzmacniana bawełną i wykończona lamówką drewnianą oraz kauczukową podeszwą. To autorska technologia wymyślona przez projektantkę, która przeprowadziła badania w Instytucie Przemysłu Skórzanego w Krakowie. Sylwia nazywa klapki „produktem wsparcia”, ponieważ do ich produkcji używa cheetengi, która jest afrykańskim wielobarwnym materiałem bawełnianym.

2.jpg
Fot: SKLEYAKI, proj. Sylwia Klecha

 

W konkursie Young Design 2018 nagrodą dodatkową od ALUHAUS z Grupy Oknoplast w wysokości 10 000 zł wyróżniony został Sylwester Szymański. Projektant jest absolwentem Wydziału Budowy Maszyn i Zarządzania na Politechnice Poznańskiej oraz Wzornictwa Przemysłowego na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W finale zaprezentował MOTH2 HYPERLIGHT - jednoosobowy, kompaktowy elektryczny pojazd miejski napędzany wkrętarką. Sponsor nagrody producent drzwi z aluminium, docenił użycie w pojeździe aluminium PA-6 ciętego wodą.

3.jpg
Fot: Sylwester Szymański, finalista Young Design 2018, otrzymał 10 000 zł ALUHAUS z grupy Oknoplast. Pojazd MOTH2 HYPERLIGHT (fot. portret W.Tobiasz/IWP)

 

4.jpg
Na pierwszym planie Sylwia Klecha laureatka konkursu i Sylwester Szymański wyróżniony przez sponsora nagrody dodatkowej. Po ich lewej stronie Bożena Gargas, prezes IWP i wiceminister Paweł Lewandowski z MKiDN. Na drugim planie jury oraz finaliści konkursu. Fot. W.Tobiasz.


Young Design to pierwszy w Polsce program stypendialny przeznaczony dla studentów i absolwentów uczelni kształcących w kierunku wzornictwa (pierwsza edycja odbyła się w 2008 roku). Konkurs Young Design przeprowadzany jest według zasad opracowanych przez International Council of Societies of Industrial Design (ICSID).

 

Polub Young Design - Konkurs IWP FB-YD

MASZ PYTANIE?

Informacji udzieli Ci:

Anna Weresińska
tel.(22) 860 02 85
e-mail: anna_weresinska@iwp.com.pl