Strona główna » Centrum wiedzy

AKTUALNOŚĆ Z RYNKU

Odłamki – wystawa prac Lubomira Tomaszewskiego w Kordegardzie

tomaszewski_plakat_b1_net_auto_1600x800.png

Od 2 października do 3 listopada w Kordegardzie Galerii Narodowej Centrum Kultury prezentowana jest wystawa prac projektanta i rzeźbiarza Lubomira Tomaszewskiego. To druga ekspozycja prac artysty w Kordegardzie i powrót do galerii po 55 latach. W rok po śmierci artysty w Kordegardzie pojawiły się zarówno najsłynniejsze porcelanowe polskie działa, jak też prace amerykańskie.

 Artysta po raz pierwszy gościł w Kordegardzie w 1964 roku, tuż po zdobyciu Złotego Medalu na
I Międzynarodowej Wystawie Form Przemysłowych w Paryżu. Prace Tomaszewskiego eksponowane obecnie w Kordegardzie pochodzą z różnych etapów jego życia, ale w całej krasie odzwierciedlają kunszt artysty, jego wrażliwość na naturę i formę. Rzeźbiarz i malarz wykorzystywał autorską techniką malowania ogniem. Stworzył nurt artystyczny, zwany „emocjonalizmem” i międzynarodową grupę artystyczną „Emocjonaliści”.

- Wystawa w Kordegardzie to próba pokazania artysty na różnych etapach życia, jego różnych poszukiwań. – komentuje dr Anna Rudek-Śmiechowska, kuratorka wystawy. - Próba scalenia obrazu. To chęć zrozumienia emocji i filozofii, która towarzyszyła twórcy. To również możliwość poznania odłamków biografii i sposobność spojrzenia na polską sztukę, która jest odzwierciadleniem talentu
i artystycznej utopii. Jak mawiał sam artysta: „…odbiorca może przebyć tę samą drogę, którą przebyłem ja jako twórca. Jego emocje i odczucia wieńczą całe dzieło”.

Tomaszewski był artystycznym poszukiwaczem i eksperymentatorem. W swojej twórczości wykorzystywał wiele tematów, technik, materiałów twórczych, m. in. porcelanę, kamień, metal, drewno. Jeszcze przed wyjazdem z kraju, pracując dla Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, stworzył nową, ponadczasową jakość w polskim designie. Jego prace są nowatorskie i klasyczne zarazem. Tomaszewski w kraju zostawił po sobie ponad 70 porcelanowych projektów. Jego dzieła znajdują się też w wielu publicznych i prywatnych kolekcjach, m. in. w kolekcji Rockefelerów. 

Lubomir Tomaszewski – artysta rzeźbiarz, projektant ceramiki, malarz. Urodził się w Warszawie (1923), zmarł w Nowym Jorku (2018). Studiował równolegle dwa kierunki: na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej i na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych. Z powodów zdrowotnych studia architektoniczne przerwał po trzech latach, rzeźbę zaś ukończył w 1955 roku. Po studiach pracował dla Zakładu Ceramiki i Szkła w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie. Tam
w grupie młodych projektantów (z Henrykiem Jędrasiakiem, Mieczysławem Naruszewiczem i Hanną Orthwein), rozpoczął nowy etap dla rzeźby ceramicznej w Polsce. Nowoczesne figurki święciły krajowe i międzynarodowe triumfy. Lubomir Tomaszewski był autorem ok. 30 wzorów (w tym: „Kury”, „Koguta”, „Wielbłąda”, „Śpiewaczki”, „Arabki”). Poza figurkami zasłynął z projektów serwisów do kawy, dwa z nich znalazły się w produkcji, nosiły nazwy od imion córek artysty – „Ina” i „Dorota”. Projekty nagrodzone zostały na Kongresie Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Projektantów Wzornictwa Przemysłowego (ICSID) w Paryżu (I nagroda, 1963) oraz
w Konkursie Jakości i Estetyki Towarów „Ładne – Dobre – Poszukiwane” w Poznaniu. Trzy lata później artysta podjął decyzję o emigracji do Stanów Zjednoczonych. Żyjąc na emigracji stworzył własny nurt w sztuce, który nazwał „emocjonalizmem”. Utworzył wraz z malarką Aleksandrą Nowak i tancerką Kathryn Kollar międzynarodową grupę artystyczną „In Tune with Nature”, do której nieustannie dołączali inni artyści. Wówczas zmieniono jej nazwę na „Emocjonaliści” i pod tym szyldem występuje ona do dziś. Wielokrotnie nagradzany, prezentował swoje prace nieomal na całym świecie. Był cenionym wykładowcą sztuki użytkowej i projektowania wnętrz na amerykańskim Uniwersytecie w Bridgeport, a przy tym człowiekiem skromnym, dobrodusznym, prostolinijnym, dobrym, o niezwykłej wrażliwości. Uczył studentów przez ponad 25 lat i był przez nich uwielbiany.

Kordegarda Galeria Narodowego Centrum Kultury: Lubomir Tomaszewski. Odłamki
Czas trwania: 2 października – 3 listopada 2019
Kuratorki: dr Anna Rudek-Śmiechowska, Katarzyna Rij
Organizatorzy: Narodowe Centrum Kultury, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacja Art And Design Lubomir Tomaszewski (Ćmielow)
kordegarda.org

Więcej >>

MASZ PYTANIE?

Informacji udzieli Ci:

Sekretariat
iwp@iwp.com.pl
tel. (22) 860 00 66,
fax. (22) 831 64 78