Strona główna » Centrum wiedzy

AKTUALNOŚĆ Z RYNKU

Wystawa Karola Śliwki w siedzibie IWP

sliwka.JPG

Od 20 czerwca do 31 lipca w siedzibie Instytutu Wzornictwa Przemysłowego można będzie oglądać wystawę monograficzną poświęconą twórczości Karola Śliwki (1932-2018), wybitnego grafika, autora ponad 400 znaków graficznych, które na stałe wpisały się w ikonosferę przestrzeni publicznej.

Muzeum Miasta Gdyni prezentuje dorobek artysty od 2018 roku. Jest to największa do tej pory wystawa monograficzna poświęcona temu twórcy, obejmująca projekty, szkice, notatki, fotografie, obrazy i obiekty z prywatnego, nieudostępnianego do tej pory archiwum Karola Śliwki, uzupełnione o prace z instytucji i muzeów z całego kraju oraz przedmioty z kolekcji prywatnych.

Karol Śliwka był bardzo wszechstronnym twórcą. Miał w swoim dorobku projekty opakowań, okładek książek i płyt, znaczków oraz plakatów. Szczególne miejsce w jego karierze zajmują jednak znaki graficzne, stworzone m.in. dla Instytutu Matki i Dziecka, Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad, Biblioteki Narodowej, firmy Adamed czy Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych. Niektóre z nich są dziś uznawane za kultowe – nie ma chyba w Polsce osoby, która nie kojarzyłaby charakterystycznej, typograficznej skarbonki PKO Banku Polskiego.

Choć wiele projektów Karola Śliwki po dziś dzień funkcjonuje w przestrzeni publicznej i w świadomości kolejnych pokoleń, to on sam jako autor wielokrotnie pozostaje anonimowy. Na wystawie oddamy więc głos Karolowi Śliwce: cytaty wybrane z rozmów z twórcą prowadzić nas będą przez kolejne etapy życia i twórczości mistrza. Pełne humoru i nostalgii historie barwnie opowiedziane przez Karola Śliwkę, pozwolą spojrzeć na pracę projektanta grafiki „od kuchni” oraz przybliżą realia kolejnych etapów jego twórczości, począwszy od PRL, przez okres transformacji ustrojowej aż do czasów współczesnych. Rozłożymy na czynniki pierwsze najbardziej charakterystyczne znaki Śliwki, analizując ich poszczególne elementy i opowiadając stojące za nimi historie i anegdoty.Zastanowimy się co sprawia, że znak jest dobry, oraz jakie elementy czynią go rozpoznawalnym. Na przykładzie autentycznych obiektów z pracowni projektanta pokażemy tradycyjny warsztat grafika: narzędzia, materiały i techniki, które dziś, w epoce wszechobecnej technologii, odchodzą w zapomnienie. Zastanowimy się co inspirowało grafika, którego prace współkształtowały codzienność kilku pokoleń, oraz czy jego pracę należy postrzegać w kategoriach rzemiosła, czy może raczej sztuki. Wreszcie, analizując twórczość doświadczonego projektanta „z zasadami”, zapytamy o wartości, jakie może nieść ze sobą projektowanie graficzne.

Wystawa będzie czynna w siedzibie IWP, codziennie oprócz poniedziałków, w godzinach 11-19, w sali im. Wandy Telakowskiej, przy ul. Świętojerskiej 5/7 w Warszawie. Wstęp wolny. 
 

 

 

Harmonogram wszystkich wydarzeń towarzyszących:
19.06.2019  g. 17:30 Wykład dr Agaty Szydłowskiej – „Czyste znaki. O identyfikacji wizualnej w gospodarce centralnie planowanej”
19.06.2019  g. 19:00 Wernisaż „Karol Śliwka. Polskie Projekty Polscy Projektanci”
07.07.2019 g. 12:00 Oprowadzanie kolekcjonera po wystawie „Karol Śliwka. PPPP” – Damian Dudek (Design Of PRL)
14.07.2019 g. 12:00 Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Karol Śliwka. PPPP” – Agnieszka Drączkowska
27.07.2019  g. 17:00 Jens Müller „Logo Modernism” – wykład / lecture(wykład w j. angielskim)
28.07.2019  g. 12:00 Guided tour „Karol Śliwka. PPPP” Oprowadzanie kuratorskie w j. angielskim – Agnieszka Drączkowska, Patryk Hardziej

———

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

KURATORZY: Patryk Hardziej, Agata Abramowicz, Agnieszka Drączkowska

ARCHITEKT WYSTAWY: Dominika Janicka/ AD 2012 studio

PARTNER STRATEGICZNY WYSTAWY: PKO Bank Polski

PARTNER WYSTAWY: Design of PRL, Pan tu nie stał, drukomat, Muzeum Poczty Polskiej i Telekomunikacji we Wrocławiu, Muzeum Plakatu w Wilanowie, Muzeum Narodowe w Poznaniu, traffic design, Biblioteka Narodowa, DS Smith, Wedel, Hardziej Studio

PATRONI MEDIALNI: F5, GRAFMAG, LabelMagazine, STGU – Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej, Design Alive.

źrodło: muzeumgdynia.pl 

MASZ PYTANIE?

Informacji udzieli Ci:

Sekretariat
iwp@iwp.com.pl
tel. (22) 860 00 66,
fax. (22) 831 64 78