Strona główna » Centrum wiedzy

AKTUALNOŚĆ Z RYNKU

Wystawa mebli Marii Chomentowskiej w rankingu 10 najważniejszych wydarzeń kulturalnych Lublina 2018 roku

Po raz 10. Lubelska Gazeta Wyborcza ogłosiła ranking najważniejszych wydarzeń kulturalnych Lublina - Strzały 2018. Przygotowując zestawienie brano pod uwagę zgłoszenia czytelników. Laureaci rankingu otrzymają statuetkę Strzały zaprojektowaną przez częstochowskiego artystę Mariusza Chrząstka, symbolizującą „celne” wydarzenia kulturalne, jakimi żyje lubelska kultura. Jedną – jak co roku – przyzna redakcja „Wyborczej”. O drugiej nagrodzie zdecydują czytelnicy „Wyborczej” (głos można oddać na stronie www.lublin.wyborcza.pl do 22 maja). Przyznana zostanie też nagroda specjalna.

Wśród 10 wydarzeń nominowanych do nagrody znalazła się wystawa "Praktyczne piękno. KUL według Marii Chomentowskiej", pokazująca jej realizacje na terenie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, oraz dokumentująca część dorobku stworzonego w IWP.  Maria Chomentowska (1924-2013) była jedną z najwybitniejszych polskich projektantek mebli i wnętrz.  Wystawa otwarta prezentowana na KUL od marca do września 2018 roku była rodzajem ścieżki, która prowadziła przez niemal wszystkie ogólnodostępne realizacje Chomentowskiej na terenie KUL, w tym przez Gmach Główny, Kolegium Jana Pawła II, Męski Dom Studencki na ul. Niecałej, Dwór Staropolski na Poczekajce, a także Dom Pracy Twórczej KUL w Kazimierzu Dolnym Było to łącznie kilkadziesiąt realizacji projektantki powstałych na przestrzeni 40 lat. Na wystawie zaprezentowane zostały oryginalne meble ze wszystkich okresów jej twórczości, a także bogaty materiał ilustracyjny i archiwalny, w tym nieznane dotąd projekty domów i wnętrz kościołów. Wystawę uzupełniało 50 zdjęć dokumentujących 26 lat pracy projektowej Chomentowskiej w IWP w latach 1951- 1977. Instytut Wzornictwa Przemysłowego był partnerem wystawy.

Zwycięzców rankingu poznamy 28 maja podczas uroczystej gali w Filharmonii Lubelskiej. Tego dnia ogłoszeni zostaną również laureaci Nagród Prezydenta Miasta Lublin w kategoriach: nagroda artystyczna, upowszechnianie kultury oraz całokształt działalności.

Więcej informacji: http://lublin.wyborcza.pl/lublin

MASZ PYTANIE?

Informacji udzieli Ci:

Sekretariat
iwp@iwp.com.pl
tel. (22) 860 00 66,
fax. (22) 831 64 78