Strona główna » Centrum wiedzy

AKTUALNOŚĆ Z RYNKU

Wręczenie nagród w konkursie DesignEuropa Awards 2018

DEA_2018_Banner.jpg

27 listopada w Centrum Konferencyjnym POLIN w Warszawie odbędzie się ceremonia wręczenia nagród DesignEuropa Awards 2018. Konkurs DesignEuropa Awards służy uhonorowaniu doskonałości w zakresie wzornictwa i zarządzania wzorami wśród właścicieli zarejestrowanych wzorów wspólnotowych.

Konkurs DesignEuropa Awards służy uhonorowaniu doskonałości w zakresie wzornictwa i zarządzania wzorami wśród właścicieli zarejestrowanych wzorów wspólnotowych (ZWW), niezależnie od tego, czy są to osoby fizyczne, małe przedsiębiorstwa czy duże firmy. Organizowany przez EUIPO konkurs ma na celu wyróżnienie przedsiębiorstw i projektantów, którzy wprowadzili wyróżniające się wzory na rynek, korzystając ze wsparcia ZWW i ochrony z nim związanej.

Celem konkursu jest zwiększanie świadomości na temat funkcjonowania systemu ochrony wzorów przemysłowych w UE oraz wspieranie chronionego prawami własności intelektualnej wzornictwa, które leży u podstaw naszej gospodarki i przyczynia się do tworzenia miejsc pracy.

Lista finalistów została ogłoszona w październiku 2018 r., a zwycięzcy zostaną wyłonieni podczas ceremonii przyznania nagród w ramach DesignEuropa Award w dniu 27 listopada 2018 r. w Warszawie, w Centrum Konferencyjnym POLIN Warszawie. Edycja DesignEuropa Awards 2018 jest organizowana we współpracy z Urzędem Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej (UPRP).

Znaczenie wzoru
Wzór jest kluczowym czynnikiem napędzającym innowacyjność i wzrost. Branże intensywnie korzystające ze wzorów tworzą 12% wszystkich miejsc pracy w UE i prawie 13% jej PKB. Inwestycja we wzór opłaca się: dochód firm będących właścicielami wzorów jest średnio 38% wyższy na pracownika niż firm niekorzystających ze wzorów.

Co to jest ZWW?
ZWW, zarejestrowany w EUIPO, to więcej niż prawo własności intelektualnej. Oznacza to przeskok od tablicy z projektem do wyrobu gotowego do produkcji, od wspaniałego pomysłu do rentownego składnika majątku przedsiębiorstwa. To również historia sukcesu. Tysiące firm i osób z całego świata wybrały system ZWW, aby chronić swoje wzory w UE. Od utworzenia ZWW w 2003 r. do EUIPO wpłynęło ponad milion wzorów.

Wśród finalistów znalazł się dwa polskie produkty. Intercom - inteligentny wideo dzwonek  do drzwi,opracowany przez polską firmę FIBARO działającą w branży internetu rzeczy, umożliwia zdalne zarządzanie dostępem do domu użytkownika w wysokiej jakości wideo full HD z wykorzystaniem kamery szerokokątnej i aplikacji towarzyszącej. Jury konkursu DesignEuropa Awards doceniło integrację produktu technologii cyfrowych z nowymi funkcjami i rozwiązaniami formalnymi.
Drugim profuktem z Polski jest system Braster. Innowacyjne urządzenie do samodzielnego badania piersi w domu, które stanowi uzupełnienie standardowych metod diagnostycznych.

Jury zwróciło uwagę na fakt, że produkt jest przyjazny dla użytkownika, co sprawia, że korzystanie z niego jest pozytywnym doświadczeniem. Podkreśliło również, iż – projektując urządzenie i jego interfejs w jak najbardziej przejrzysty sposób – jego twórcy podjęli wyzwanie polegające na znalezieniu złotego środka między wymogami technologicznymi a potrzebami szerokiej rzeszy kobiet. System pojawił się na polskim rynku w 2016 r., prace nad nim trwały od 2007 r. Technologia została opracowana we współpracy z badaczami z czołowych polskich uniwersytetów.

Finaliści >>

źródło: EUIPO

MASZ PYTANIE?

Informacji udzieli Ci:

Sekretariat
iwp@iwp.com.pl
tel. (22) 860 00 66,
fax. (22) 831 64 78