Strona główna » Centrum wiedzy

AKTUALNOŚĆ Z RYNKU

"Piękno i pragmatyzm” - wystawa polskiego designu w Mediolanie

Po ponad dziesięcioletniej przerwie powraca Triennale w Mediolanie - jedno z najważniejszych wydarzeń poświęconych wzornictwu. Podczas XXI edycji wydarzenia, w dniach 2 kwietnia - 12 września 2016 r. prezentowana będzie wystawa polskiego designu "Piękno i pragmatyzm | Pragmatyzm i piękno", która pozwoli przyjrzeć się dwóm aspektom projektowania - pięknu i użyteczności.

Kuratorka Magdalena Kochanowska mówi w rozmowie z Culture.pl:

"Pierwsze trzy zasady dobrego designu Dietera Ramsa odnoszą się do innowacyjności, funkcjonalności i estetyki" – tłumaczy kuratorka Magdalena Kochanowska. "Polska wystawa opowie o tym, że projektowanie poza tym, że wchodzi w relacje z całym spektrum współczesnych problemów, ma pewne cechy stałe: piękno i użyteczność. Dzięki nim projektanci mogą "przemycać" do naszej kultury codziennej nowe zachowania i wartości: dbałość o tradycję, indywidualizm, trwałość, bardziej świadomy i zrównoważony tryb życia" – dodaje.

Aranżacja pozwoli zwiedzającym wystawę w Mediolanie dokonać wyboru, co jest we współczesnym projektowaniu ważniejsze – forma czy funkcja. Czy rozpocząć oglądanie ekspozycji od kategorii "Piękno" czy od kategorii "Pragmatyzm". Każdy kolejny obiekt poprowadzi widza ścieżką od obiektów, w których najważniejsza jest forma, do tych, które skupiają się na funkcji lub vice versa.

"Niezależnie, od której strony rozpocznie się zwiedzanie, odkryjemy, że polskie projektowanie jest zarówno piękne, jak i użyteczne – choć równowaga między tymi pojęciami bywa zróżnicowana i nie zawsze oczywista. "

W części nazwanej "piękno" będzie można zobaczyć takie prace, jak m.in.: dekoracyjne poroże "My Dear" Agnieszki Bar, "FIDU Alphabet" Oskara Zięty i Mariana Misiaka, zestaw talerzy "Od dobrobytu do odbytu, przez odbyt, w niebyt" Kariny Marusińskiej oraz fotel "RM57" Romana Modzelewskiego i stół "Deska do deski" zaprojektowany przez grupę Malafor. W części "pragmatyzm" natomiast m.in.: system modułowych regałów "Prom" Grynasz Studio, karafki "Tapio" Anny Łyszcz oraz maskę do snu polifazowego "Neuroon" projektu Inteliclinic i nożyczki kosmetyczne "The Black" projektu Renomed.

Triennale di Milano po raz pierwszy odbyło się w 1923 roku w Monza pod Mediolanem. W 1932 r. uzyskało swój własny gmach w centrum Mediolanu przy Viale Alemagna.Wydarzenie odbywa się nieregularnie, a ostatnie miało miejsce w latach 2001-2004. Polska wielokrotnie uczestniczyła w Triennale m.in. w 1925, 1957, 1960 i 1996 r.

 

XXI International Exhibition of the Triennale di Milano
"21st Century. Design After Design"

Wystawa polskiego dizajnu "Piękno i pragmatyzm | Pragmatyzm i piękno"
2 kwietnia – 12 września 2016
Società per le Belle Arti ed Esposizione Permanente, Mediolan
Organizator: Culture.pl
Kuratorka: Magdalena Kochanowska
Więcej: Culture.pl

MASZ PYTANIE?

Informacji udzieli Ci:

Sekretariat
iwp@iwp.com.pl
tel. (22) 860 00 66,
fax. (22) 831 64 78