Strona główna » Centrum wiedzy

AKTUALNOŚĆ Z RYNKU

Natural Light – międzynarodowy konkurs VELUX i Little Sun na ekologiczną lampę

10818445_775996915822515_1729912388200519108_o.jpg

Grupa VELUX i Little Sun - zapraszają studentów designu i wzornictwa z całego świata do stworzenia specjalnej edycji lampy solarnej.

Zwycięski projekt zostanie wyprodukowany w liczbie 29 tysięcy sztuk. Połowa będzie sprzedawana w odciętych od prądu regionach Afryki po przystępnej i dopasowanej do lokalnych warunków cenie, na tych samych zasadach, jak oryginalne lampy Little Sun. Zgodnie z założeniami projektu sposób dystrybucji niesie ze sobą dodatkowe korzyści – aktywizację lokalnej przedsiębiorczości i tworzenie miejsc pracy.

​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​„Poprzez konkurs Natural Light, dajemy studentom wzornictwa wyjątkową możliwość urzeczywistnienia swoich wizji i wprowadzenia ich na globalny rynek. To doskonała promocja dla zwycięzcy. Co jest jednak najważniejsze - projektant przyczyni się do dostarczenia zrównoważonego światła do tych domów, które oświetlano wcześniej za pomocą lamp naftowych, o ile w ogóle miały one jakieś źródło światła” - mówi Michael K. Rasmussen, dyrektor ds. marketingu w Grupie VELUX.​
„Promocja energii słonecznej oznacza inwestowanie w radykalne zmiany warunków życia wielu ludzi, przy jednoczesnej trosce o naszą planetę. Jesteśmy podekscytowani mogąc pracować  z Grupą VELUX przy tym projekcie i inspirować młodych projektantów do zrobienia czegoś wartościowego poprzez swoją kreatywność. Nasze działania mają znaczenie dla całego świata” - mówi Olafur Eliason, współzałożyciel Little Sun.

Jak przystąpić do konkursu?
Zainteresowani studenci powinni się zarejestrować na stronie konkursu. Termin nadsyłania zgłoszeń mija 15 marca, a zwycięski projekt zostanie ogłoszony w maju 2015 roku.

Nadesłane projekty będą oceniane przez międzynarodowe jury, w którego skład wejdą renomowani projektanci, artyści i inne znane osobistości międzynarodowej sceny designu.
​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​
Jury oceniać będzie projekt pod względem sześciu kryteriów, takich jak: globalna uniwersalność, funkcjonalność, ekologia w procesie projektowania, produkcji i użytkowania, potencjał rynkowy, ale również cena i waga.​​​

Ze względu na przeznaczenie docelowe lampy, uwzględnienie jej rozmiarów i kosztów wyko​nania jest bardzo istotne. Lampa powinna być przystępna cenowo, jej całkowity koszt produkcji nie może przekraczać 4 euro, zaś jej waga nie może też być większa niż 300 gramów.

W konkursie mogą uczestniczyć studenci z uczelni wyższych, które oferują minimum wykształcenie licencjackie. Zainteresowani mogą zgłaszać się do konkursu indywidualnie lub zespołowo.​

Wszystkie projekty muszą być przesłane w postaci obrazów JPEG lub bitmap w jakości pozwalającej przeglądać je na monitorze 12,5” o rozdzielczości 1366x768 dpi. Do obrazów musi być dołączony opis projektu w języku angielskim, którego objętość nie może przekraczać 500 słów. Ponadto, obowiązkiem jest załączenie 30-sekundowego filmu przedstawiającego projekt.

Wszelkie informacje na temat konkursu i zgłoszeń można znaleźć na www.naturallight.org.​
​​​

MASZ PYTANIE?

Informacji udzieli Ci:

Sekretariat
iwp@iwp.com.pl
tel. (22) 860 00 66,
fax. (22) 831 64 78