Strona główna » Centrum wiedzy

AKTUALNOŚĆ Z RYNKU

Jubileusz 50-lecia Wydziału Form Przemysłowych ASP w Krakowie

logo50_v2.jpgZ okazji jubileuszu 50-lecia Wydziału Form Przemysłowych, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie przygotowała wystawy, konferencje i publikacje prezentujące dorobek czołowych polskich projektantów, związanych z krakowską Akademią.


Gdy w 1964 roku powoływano do życia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie Wydział Form Przemysłowych, było to pierwsze miejsce, w którym w naszym kraju można było studiować wzornictwo. Z okazji jubileuszu 50-lecia  istnienia WFP Akademia przygotowała wystawy, konferencje i publikacje prezentujące dorobek czołowych polskich projektantów, związanych z krakowską Akademią.


Pierwszą z nich jest "Wzornictwo z Krakowa", przekrojowa wystawa prezentująca kilkadziesiąt obiektów, m.in. kask, w którym wyląduje na Marsie jeden z członków amerykańskiej ekspedycji; opakowania Krakowskiego Kredensu w powszechnie docenianej galicyjskiej stylistyce; okulary Massada, które podbiły serca koneserów mody od Mediolanu po Tokio; wnętrze limitowanej edycji VW Beetle GSR.
W portfolio absolwentów WFP nie brakuje projektów, które od lat funkcjonują w zbiorowej świadomości odbiorców – konsumentów, odbiorców –użytkowników, czy wreszcie wymagających odbiorców – koneserów, rozpieszczanych przecież coraz większą dostępnością na rodzimym rynku artykułów sygnowanych światowymi markami. Walory wzornicze produktów i sukcesy projektantów: Red Doty, Dobre Wzory i inne wyróżnienia w znaczących konkursach branżowych świadczą o tym, że ich światowe aspiracje są uzasadnione, a dorobek wszechstronny.
Na wystawie „Wzornictwo z Krakowa” zobaczyć można będzie między innymi projekty mebli, chętnie kupowanych produktów codziennego użytku, specjalistycznych urządzeń medycznych, wreszcie sprzętu do zadań specjalnych. Te i wiele innych eksponatów, które towarzyszą nam w codziennej egzystencji, czynią ją łatwiejszą, wygodniejszą i ładniejszą będzie można oglądać w trzech przeszklonych kontenerach, nieopodal Pałacu Sztuki.

W ramach jubileuszu odbędzie się również wystawa „Stare –Nowe”. Jubileuszowa, multimedialna wystawa prac studenckich prezentowana jest w Galerii Schody Wydziału Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, w budynku przy ulicy Smoleńsk 9. Ukazuje ona wybrane aspekty pracy dydaktycznej z historii i czasów współczesnych Wydziału. Prezentuje przykłady prac studentów z różnych lat - prace dyplomowe i licencjackie, projekty kursowe, semestralne, wydarzenia z życia społeczności wydziałowej, zdobyte nagrody i wyróżnienia, rozwój infrastruktury i bazy dydaktycznej najstarszej w Polsce wyższej szkoły wzornictwa.
Obie wystawy można oglądać do 31 października.

W dniach 23-24 października odbędzie się międzynarodowa konferencja Projektowanie Projektantów, w trakcie której głos na temat kształcenia projektantów wobec wyzwań, przed którymi staje współczesne wzornictwo zabiorą krajowi i zagraniczni prelegenci – przedstawiciele władz, instytucji związanych z designem, stowarzyszeń projektantów a przede wszystkim różnego typu szkół projektowych – państwowych i prywatnych, polskich i zagranicznych.

DSC4320_902x451.jpg

"Wzornictwo z Krakowa", fot. wzornictwozkrakowa.pl

DSC3897_902x451.jpg

"Wzornictwo z Krakowa", fot. wzornictwozkrakowa.pl


"Wzornictwo z Krakowa"
3-31 października 2014
Kontenery, plac Szczepański, Kraków
wzornictwozkrakowa.pl/

„Stare –Nowe”
2-31 października 2014
Galeria „Schody” Wydziału Form Przemysłowych, ul. Smoleńsk 9, Kraków


Konferencja Projektowanie Projektantów
23-24 października 2014
Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie
pl. Matejki 13, Kraków
projektowanieprojektantow.pl/

źródło: materiały prasowe

MASZ PYTANIE?

Informacji udzieli Ci:

Sekretariat
iwp@iwp.com.pl
tel. (22) 860 00 66,
fax. (22) 831 64 78