Strona główna » Centrum wiedzy

AKTUALNOŚĆ Z RYNKU

Rozpoczyna się 8. edycja Łódź Design Festival

20131017-19.35.03-ND7_4711_1.jpg

fot. materiały prasowe Łódź Art Center

Czy odważne projektowanie niesie za sobą obietnicę zmiany życia na lepsze? W jaki sposób wpływa na proces budowania "Nowego Wspaniałego Świata"? Odpowiedzi na te i inne pytania odnaleźć będzie można podczas 8. edycji Łódź Design Festival w dniach 9-19 października br.

W Programie Głównym zostanie pokazanych kilka projektów interpretujących w bardzo różnorodny sposób hasło Brave New World. Część z nich od wielu miesięcy jest przygotowywana specjalnie
na Łódź Design Festival, pozostałe będą miały w październiku polską premierę. Swoje rozumienie hasła przewodniego zaprezentują m.in.: Daniel Charny, Charlie Koolhas, Grupa Projektowa Tabanda, Dennis Elbers i Sven Ehmann oraz Kolektyw pan Generator.

Daniel Charny, kurator wystawy BRAVE FIXED WORLD, zastanawia się nad rolą jaką we współczesnym świecie pełnić może szeroko rozumiane naprawianie:
- Nasz dzisiejszy świat kształtowany jest przez niespotykany rozwój mechanizacji i produkcji masowej. Demokratyczny dostęp do dóbr oraz wyższa jakość życia, oferowana przez produkcję przemysłową, ma jednak swoją cenę. Wraz z obfitością tanich, powtarzalnych produktów, które obciążają środowisko naturalne, wielu ludzi straciło kontakt z doświadczeniem rodzącym się w procesie tworzenia i stoi dziś wobec ograniczonego wyboru, jakim jest kupienie czegoś nowego lub trwanie w zwykłej bierności. Nasz ‘Nowy Wspaniały Świat’ wymaga naprawy.

W tym roku Łódź Design Festival stawia przede wszystkim na interaktywność. Oprócz oglądania, będzie można posłużyć się zmysłem dotyku i samodzielnie sprawdzić z jakiego materiału stworzony jest obiekt oraz jaką nadano mu strukturę i fakturę.
Co więcej, będzie można naprawiać, przerabiać, odnawiać (również swoje przedmioty), a to wszystko pod okiem fachowców.  Na zwiedzających czekać będzie Strefa Testów przygotowana przez grupę projektową TABANDA. To interaktywna wystawa i twórczy plac zabaw prezentujący cztery materiały – drewno, papier, metal i tekstylia. Artyści spróbują pokazać, w jaki sposób surowiec i tworzywo, przechodząc przez ludzki umysł i ręce, przekształcają się w formy - architekturę, wzornictwo czy instalacje artystyczne. Procesowi projektowania przyjrzeli się również Dennis Elbers i Sven Ehmann, kuratorzy projektu RESOLUTE - DESIGN CHANGES. Pod lupę wzięli aktualny stan społecznej odpowiedzialności designerów; śledzili w jaki sposób proces projektowania umożliwia kształtowanie społeczeństwa oraz jak zmienia się jego sposób postrzegania designu.

Co cechuje współczesną kulturę ogólnoświatową? Tego będzie można dowiedzieć się odwiedzając instalację City Lust przygotowaną specjalnie na festiwal przez Charlie Koolhas. Artystka zabierze uczestników na wyjątkową przechadzkę po pięciu współczesnych miastach, starając się, aby widzowie przestali zauważać różnice między nimi, a zaczęli dostrzegać związki, podobieństwa i wzajemne oddziaływania. Juli Capela natomiast dobrał twórców w taki sposób, by jak najróżnorodniej zaprezentować współczesną hiszpańską awangardę. Wystawa Bravos to 21 projektantów i ich 21 projektów. Jednym z elementów wspólnych jest wiek artystów - wszyscy urodzili się po 1960r..

ŁDF to nie tylko wystawy, ale również wydarzenia towarzyszące. Od lat jest nim m.in. konkurs make me!, którego celem jest wspieranie i promowanie młodych twórców. Tego, kto otrzyma nagrodę główną
w wysokości 20 000 PLN dowiemy się w trakcie ceremonii otwarcia. Dobrze znany jest również must have - wystawa i plebiscyt, który stał się jednocześnie znakiem jakości. Skoncentrowany jest na wyłanianiu i upowszechnianiu najlepszych polskich wdrożeń użytkowych. Plebiscyt powstał, aby pokazywać dobry polski design i promować rodzimy biznes oraz projektantów.

Duża część programu poświęcona jest najmłodszym. Dla dzieci organizatorzy przygotowali Edukreację (cykl warsztatów i spacerów) oraz edukacyjną bawialnię w przestrzeni Paradyżowej Krainy zorganizowaną przez Mecenasa festiwalu – Ceramikę Paradyż. Rodzice bez obaw będą mogli zostawić swoje pociechy pod okiem opiekunów, którzy zapełnią im czas nauką w formie zabawy.

Wydarzenia skupią dwa duże centra festiwalowe - Art_Inkubator przy ul. Tymienieckiego 3 oraz dawna Tkalnia Marcusa Silbersteina przy ul. Piotrkowskiej 250 to niemal 10 000 m² designu.

Więcej informacji na www.lodzdesign.com

Plakaty_103_press.jpg

MASZ PYTANIE?

Informacji udzieli Ci:

Sekretariat
iwp@iwp.com.pl
tel. (22) 860 00 66,
fax. (22) 831 64 78