Strona główna » Centrum wiedzy

AKTUALNOŚĆ Z RYNKU

Meble Kowalskich. Legenda PRLu - cykl wykładów i wystawa w Poznaniu

meble_kowalskich_forform_poznan_2014_04_07_001.jpg

Od 28 maja w poznańskiej ForForm  i galerii Artykwariat prezentowana będzie wystawa i prelekcje poświęcone parze poznańskich projektantów, twórcom najpopularniejszego mebla czasów PRL - Bogusławie i Czesławowi Kowalskim.

Meblościanka Kowalskich nazywana jest legendą PRL. Powstała w 1961 roku na konkurs ogłoszony przez Zjednoczenie Przemysłu Meblarskiego w Poznaniu i poznański oddział ZPAP, jako projekt wyposażenia małego mieszkania dla robotników. Małżeństwo poznańskich projektantów zdobyło I nagrodę a 1,5 roku później ich projekt trafił do produkcji. Od chwili, gdy meble Kowalskich znalazły się w sprzedaży w 1963 roku na ponad dwadzieścia lat stały się najpopularniejszym typem mebli segmentowych w polskich mieszkaniach.

Jednym z głównych założeń projektantów, nie do końca realizowanych, była modułowość i swoboda w zestawianiu elementów, takich jaki chowany tapczan, biurko, półki itp. Konstrukcja była tania w produkcji, lekka i łatwa w montażu, dostosowana do ciasnych mieszkań z wielkiej płyty. W rzeczywistości użytkownicy kupowali gotowe zestawy, ponieważ tylko takie były w sprzedaży. Bogusława i Czesław Kowalscy zaprojektowali swój zestaw w kilku kolorach: kuchnia miała być biała, pokój dziecięcy w żywych barwach. Producenci poprzestali jednak na jednej okleinie – mahoniowej. Z czasem wbrew intencjom projektantów wprowadzono wersje na tzw. "wysoki połysk". W rezultacie - miliony polskich mieszkań wyglądały tak samo. Sukces projektu, ale też trwające do dziś negatywne skojarzenia są wypadkową, z jednej strony słusznych założeń projektowych autorów meblościanki, z drugiej rzeczywistości w jakiej meble powstawały i funkcjonowały.

Po ponad pięćdziesięciu latach w poznańskiej galerii Artykwariat odbędą się dwa spotkania - wykłady poświęcone sylwetkom projektantów i ich meblom. Poprowadzi je Jacek Kowalski z Instytutu Historii Sztuki w Poznaniu, syn projektantów. Wykład o historii, kontekstach i obliczach modułowych systemów meblowych będzie miał również Filip Spek.
Cykl prelekcji połączony będzie z wystawą w ForForm. Prócz odrestaurowanej meblościanki będzie można zobaczyć projekty rysunkowe innych mebli Bogusławy i Czesława Kowalskich, zdjęcia z archiwum rodzinnego oraz emisję wywiadu z Bogusławą Kowalską.

Więcej >>

MASZ PYTANIE?

Informacji udzieli Ci:

Sekretariat
iwp@iwp.com.pl
tel. (22) 860 00 66,
fax. (22) 831 64 78