Strona główna » Centrum wiedzy

AKTUALNOŚĆ Z RYNKU

Wystawa 'Zawód Projektant. Świadomość i działanie' w Salonie Akademii ASP

images.jpg

4 kwietnia w galerii ASP Salon Akademii odbędzie się wernisaż wystawy polskiego wzornictwa - Zawód: Projektant | świadomość i działanie.

Procesy, takie jak globalizacja i urbanizacja, zmiany demograficzne, eksploatacja środowiska czy rozwój technologiczny nieustannie modyfikują obraz świata. Same w sobie nie są negatywne, niemniej jednak te - jak niektórzy je nazywają - „megatrendy” powodują powstawanie licznych problemów, m.in. intensyfikację produkcji, pogłębiające się różnice w zamożności społeczeństw, rozpędzoną konsumpcję, nędzę i głód, starzenie się społeczeństw, uzależnienie od technologii, oddalenie od natury.

Projektowanie jako dyscyplina, która skupia się nie na tym, jakie rzeczy są, ale – jak to ujął noblista Herbert Simon – jakie być powinny, w sposób naturalny uwikłana jest we wszystkie te konteksty. Projektanci jednakże nie są ratownikami naszej cywilizacji. Problemy są dla nich raczej wyzwaniami, impulsami, które mogą prowadzić do poszukiwania i tworzenia nowych rozwiązań.

Wystawa ma pokazać zasadę, według której współczesne problemy są przez projektantów zauważane i interpretowane. Ich odpowiedzi to czasami krytyczne komentarze, które mają za zadanie podnieść świadomość dotyczącą problemu, innym razem – próby realnych rozwiązań: gotowe produkty lub systemy.

Prezentowane projekty powiązane zostały z pięcioma hasłami identyfikującymi obszary, w których ogniskują się kluczowe problemy współczesnego świata. Hasła budujące strukturę wystawy to: GLOBALIZACJA, URBANIZACJA, DEMOGRAFIA, ŚRODOWISKO, TECHNOLOGIA. W każdym obszarze można zidentyfikować i opisać dziesiątki problemów czekających na rozwiązanie. Wystawa odnosi się jedynie do wyselekcjonowanych zagadnień i konfrontuje dwie postawy: krytyczną i praktyczną.

Stopniowo burzymy zarówno równowagę planety, jak i równowagę własnej egzystencji. Coraz mocniej odczuwalna jest konieczność dążenia do jej odzyskania. Projektanci mogą mieć w tym procesie znaczący udział. Ich odpowiedzi kierują uwagę ku idei slow life – zwrotu ku lokalności, naturze, energii odnawialnej, aktywności, trwałości. Wystawa przyjmuje punkt widzenia projektanta, stawiając go w roli świadomego i odpowiedzialnego członka globalnej społeczności.

W wystawie udział biorą:
Jevgenija Jurkevica, Marta Florkowska-Dwojak, Magda Juszczak, Maya Ober/ Knockout Design, Nina Woroniecka, Agata Kulik- Pomorska, Paweł Pomorski/ Malafor | GLOBALIZACJA

Tomasz Korzewski, Halina Kamińska i Edyta Makaruk/ Florabo, Stanisław Płoski, Veturilo | URBANIZACJA

Agata Kulik-Pomorska, Paweł Pomorski/ Malafor, Marta Morawska, Alicja Strzyżyńska, Katarzyna Kędzior | DEMOGRAFIA

Urszula Kowal, Magdalena Czapiewska, Karol Murlak, Grzegorz Nawacki/ Designlab, Magda Rychard, Ania Łyszcz, Maja Szczypek/ M.A.M. Airbag, HO-LO | ŚRODOWISKO

Marta Niemywska, Oskar Zięta/ Zieta Design, Katarzyna Delfina Petkow, Monika Braunscht Sonia Słaboń/ Kafti Design | TECHNOLOGIA

Wystawa czynna od 7 kwietnia do 17 maja 2014 roku.

Kuratorka - Magda Kochanowska

źródło: www.asp.waw.pl

id_686472_1896174_box_x_765_y_455.jpg


Marta Niemywska, Bibliotekarka, 2010

id_691006_224279_box_x_765_y_455.jpg

Knockoutdesign, wazy Awateef , 2011

id_686474_563442_box_x_765_y_455.jpg

M.A.M. Airbag, torby z poduszek powietrznych

MASZ PYTANIE?

Informacji udzieli Ci:

Sekretariat
iwp@iwp.com.pl
tel. (22) 860 00 66,
fax. (22) 831 64 78