Strona główna » Centrum wiedzy

AKTUALNOŚĆ Z RYNKU

13. edycja PE-P, programu w którym młodzi projektanci mają szansę wdrażać do produkcji swoje pomysły

13PE_P_baner_140210.png

18 lutego 2014 podczas areny DESIGN zostaną zaprezentowane wyniki 13. edycji Programu Edukacyjno-Projektowego, w którym młodzi projektanci mają możliwość zrealizować, a niekiedy wdrożyć do produkcji swoje pomysły, przy udziale producentów. Tematem tej edycji była "Mała jednostka mieszkalna".

Projektanci spróbowali znaleźć rozwiązania projektowe dla dwóch pomieszczeń, które w niewielkich mieszkaniach stanowią największe wyzwanie dla właścicieli - łazienki i przedpokoju. Temat wpisuje się w długą tradycję konkursów i wystaw poświęcanych małym przestrzeniom mieszkalnym. W ramach jednego z takich konkursów - "M4" z 1962 roku do produkcji wdrożono zwycięski projekt Bogusławy i Czesława Kowalskich - słynną meblościankę.

Spośród wstępnych koncepcji zaprezentowanych jury, w skład którego weszli przedstawiciele firm partnerskich: Deftrans, Schattdecor, Dig-Net, Pfleiderer, Forbo, Ridex i Nowymodel oraz UAP i Profundo, w grudniu 2013 roku wybrano 13 projektów do realizacji prototypów. To rekordowa liczba w historii Programu. Dalszy etap polegał na realizacji prototypów we współpracy z partnerami PE-P.

Pierwsza prezentacja wyników tej współpracy będzie miała miejsce podczas poznańskiej areny DESIGN. Wystawa potrwa do 21.02.2014

Program PE-P realizowany jest na ASP w Poznaniu od 2001 roku. Jest alternatywną formą kształcenia projektowego. Poszerza tok studiów o pracę z przedsiębiorstwami. Niezależnie od efektów projektowych program umożliwia studentom otrzymanie propozycji ze strony przedsiębiorstw odbycia praktyk zawodowych i, co najistotniejsze, przygotowuje do podjęcia pracy bezpośrednio po zakończeniu studiów.

Pracownia współpracuje z czołowymi fabrykami mebli m.in.: BALMA, Black Red White, VOX, PROFIm, NOTI, Mikomax, oraz producentami materiałów wykorzystywanych w produkcji mebli: Schattdecor, Kronospan, Kronopol, Kronoplus, Blum, Hettich, Kronospan HPL, Forbo, SIRO, Pfleiderer.

Celem Programu Edukacyjno-Projektowego jest przygotowanie studentów do współpracy z odbiorcą: producentem, przemysłem, klientem. Bezpośrednia współpraca z producentami materiałów i fabrykami mebli umożliwia studentom zdobycie wiedzy w zakresie złożonego procesu tworzenia nowego produktu, w którym projektant jest jednym z ogniw twórczych jego powstawania, ściśle współpracującym z całym zespołem osób.

Dzięki programowi PE-P doszło już do kilku udanych wdrożeń - m.in.:

  • Bouli, prod. NOTI, proj. Julia Pawlikowska, Olga Mężyńska, Urszula Burgieł
  • Cubber, prod. NOTI, proj. Julia Pawlikowska, Olga Mężyńska, Urszula Burgieł
  • Rodzina foteli COMFEE, prod. NOTI, proj. Anna Hrecka, współpraca Monika Frisztig, Joanna Murat
  • oraz umywalka UNI, prod. Marmorin, proj. Anna Dul (laureat nagrody Dobry Wzór 2012 w kategorii Sfera Domu)

Więcej >>

 

MASZ PYTANIE?

Informacji udzieli Ci:

Sekretariat
iwp@iwp.com.pl
tel. (22) 860 00 66,
fax. (22) 831 64 78