Strona główna » Centrum wiedzy

AKTUALNOŚĆ Z RYNKU

Kosmos Project podczas Stockholm Design Week

 Kosmos_Project_table.jpg 

Studio projektowe założone przez Ewę Bochen i Macieja Jelskiego - Kosmos Project przygotowało wystawę pt. "Nieświadomość zbiorowa"(Collective Unconscious), która będzie prezentowana podczas tegorocznego Stockholm Design Week w dniach 4-8 lutego.

Wystawa odwołuje się do duchowości i potrzeby transcendentnych doświadczeń we współczesnym świecie. Projektanci odnieśli się również do narodowych korzeni, starosłowiańskich obrzędów  i ceremonii  (przede wszystkim Nocy Kupały i Dziadów) oraz towarzyszącej im atmosfery. Inspirowali się również silnym związkiem kultury polskiej z naturą, zmieniającymi się porami roku. Te elementy przenieśli do współczesnego języka projektowego tworząc nowoczesne przedmioty m.in. stół z biokominkiem, maski zwierząt, wełniany kilim, czy wiklinowe fotele.

"Nieświadomość zbiorowa została ukształtowana w toku ewolucji człowieka pod wpływem powtarzających się przez wiele pokoleń doświadczeń. Odziedziczona po przodkach jako nieświadomość instynktowna i archetypowa wyraża się w mitach, sztuce, ceremoniale religijnym, obyczajach, marzeniach sennych, a także w doświadczeniach granicznych – przeżyciach mistycznych, paranormalnych. Jest zjawiskiem wspólnym dla wszystkich kultur, ale mimo powtarzalności archetypów, w rożnych krajach i kulturach, każdy naród ma charakterystykę tylko jemu właściwą, i tej właściwości Polski poświęciliśmy nasz projekt." – piszą w tekście kuratorskim Ewa Bochen i Maciej Jelski.

Projekt powstał przy współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza oraz Instytutem Polskim w Sztokholmie.

Kosmos Project to studio projektowe założone rzez Ewę Bochen i Macieja Jelskiego w 2006 roku. Projektanci zdobywali doświadczenie w renomowanych biurach projektowych w Mediolanie, pracując z takimi sławami światowego designu jak Alessandro Mendini i Denis Santachiara. Ważnym aspektem projektowania Kosmos Project jest konceptualne podejście do przedmiotu jako wyraziciela emocji, przekaźnika treści. Wiara w możliwość przekazania komunikatu za pomocą codziennych przedmiotów zarówno produkowanych masowo jak i unikatowych. Kosmos Project ma na swoim koncie szereg udanych wdrożeń we współpracy z włoskimi i polskimi fabrykami. Część projektów realizuje pod własną marka. Studio zdobyło I nagrodę w konkursie Suite d’Autore w Palermo, Włochy, II nagrodę w World Space Creators Award w Tokio w Japonii, wyróżnienie w konkursie Beyond Silver Macef & Designboom w Mediolanie we Włoszech. Projekty Kosmos Project pokazywane były miedzy innymi: podczas Salone del Mobile, Mediolan Zona Tortona 2008, festiwalu designu Berlin Design May 2008, Łódź Design Festival 2008, Salone Satellite, Mediolan 2009, Gdynia Design Days 2009, Łódź Design Festival 2009 Naturalne zasoby Polskiego wzornictwa, Stalowa Wola 2009, Un-Polished, Bruksela 2009, Łódź Design Festival 2010.

Wystawa pt. "Nieświadomość zbiorowa" prezentowana będzie od 4 do 8 lutego 2014 w Sztokholmie, na Furniture and Light Fair w sekcji Greenhouse.

Więcej >> 

 

 

MASZ PYTANIE?

Informacji udzieli Ci:

Sekretariat
iwp@iwp.com.pl
tel. (22) 860 00 66,
fax. (22) 831 64 78