Strona główna » Centrum wiedzy

AKTUALNOŚĆ Z RYNKU

Polished Up. Design from Poland - wystawa polskiego designu na targach IMM Cologne

Pure99_2014_Aufmacher.png

Krzesła Diago, proj. Tabanda (źródło: materiały prasowe organizatora)

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli przygotowało nową, eksportową wystawę polskiego dizajnu – Polished Up. Design from Poland. Pierwsza prezentacja będzie miała miejsce podczas targów IMM Cologne w dniach 13-19 stycznia. Jej kuratoriami są Agnieszka Jacobson-Cielecka i Paweł Grobelny.

Wystawa POLISHED UP. DESIGN FROM POLAND jest kontynuacją projektu Unpolished (www.unpolished.pl), którego liczne odsłony z powodzeniem prezentowane były w ciągu ostatnich trzech lat w Azji oraz na największych europejskich festiwalach poświęconych dizajnowi. Trud organizacyjny podjęło Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, przy współpracy z Instytutami Polskimi zagranicą, natomiast kuratorami wystawy są eksperci i autorytety w dziedzinie polskiego i światowego dizajnu: Agnieszka Jacobson-Cielecka oraz projektant Paweł Grobelny.

Wystawa Unpolished skupiała się na postawach projektowych pokolenia, które dorastało w dobie przemian politycznych i transformacji gospodarczej. Młodzi projektanci postanowili samodzielnie projektować, produkować i promować swoje produkty. Pięć lat później ci sami projektanci i ich młodzi koledzy z powodzeniem współpracują już z przemysłem, wdrażając do produkcji lub profesjonalnie wytwarzając we własnym zakresie wzory, które dowodzą nie tylko umiejętności projektowych, lecz także znajomości technologii, współpracy w zespołach i rozpoznania rynku. Wdrożone projekty prezentuje wystawa POLISHED UP.

Sofa_Hover_projektTomek_Rygalik_producent_Profim.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

Hover Profim, proj. Tomek Rygalik, fot. Profim (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kryterium, jakie zastosowali kuratorzy wybierając obiekty na wystawę, to właśnie współpraca między projektantem a producentem, świadoma decyzja o wspólnym ryzyku wypuszczenia na rynek przedmiotu adresowanego do określonej grupy odbiorców. Choć grupa docelowa często jest elitarna, choć wybranym produktom daleko do określenia „masowy”, są jednak dowodem, że polski rynek zmienia się i dojrzewa. Wystawa jest także dowodem, że dochodzi do bardzo ciekawych wdrożeń, które stanowią finał współpracy między polskimi projektantami a polskimi producentami. Nie wszystkie prezentowane projekty to wyroby wielkich fabryk, niektóre wciąż są produkowane w limitowanych seriach przez autorów. Jednak ci projektanci, którzy sami podjęli trudy produkcji, wiedzą jak się do tego zabrać i jak swoje wyroby dystrybuować. Polished Up to subiektywny kuratorski wybór, który nie ma za zadanie pokazać, jaka jest sytuacja designu w Polsce. To zaledwie wycinek, lecz zdaniem kuratorów znaczący i wart uwagi. Przez te 5 lat nie zmieniło się jedno - polscy projektanci wciąż myślą prosto, mają poczucie humoru, nadal doceniają naturalne materiały, flirtują z rzemiosłem i tradycją.

Projektanci/producenci: Małgorzata Knobloch i Igor Wiktorowicz (Witamina D), Bartosz Mucha/Poorex, Tomasz Augustyniak/Delivie, Jan Kochański/Delivie, Mikołaj Wierszyłłowski/NOTI, Grupa TABANDA, Nonegrupa (Tomasz Krzempek, Maria Szaban)/Terma, Paweł Jasiewicz, Magdalena Chojnacka (Bongo Design), Design Lab, MOWO/Marmorin, Beza Projekt/Vox, Karina Marusińska/Vox, Tomek Rygalik/Profim.

źródło: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli

 

MASZ PYTANIE?

Informacji udzieli Ci:

Sekretariat
iwp@iwp.com.pl
tel. (22) 860 00 66,
fax. (22) 831 64 78