Strona główna » Centrum wiedzy

AKTUALNOŚĆ Z RYNKU

Zapomniany projekt duńskiego projektanta Arne Jacobsena przywrócony po latach

tongue_chair_14.jpg

Firma Howe przywróciła do życia zapomniany projekt Arne Jacobsena.

Krzesło Tongue zostało zaprojektowane w 1955 roku do jednej z najważniejszych realizacji architektonicznych Jacobsena - szkoły Munkegaard w Danii. Projektant zaprojektował budynek, otoczenie i całe wyposażenie - od mebli, oświetlenia, po zasłony. Krzesło Tongue nie zostało jednak wdrożone do produkcji. Tongue było drugim w karierze Jacobsena projektem krzesła. Powstało krótko po najsłynniejszym projekcie – Ant i 3 lata przed dwoma innymi ikonami designu - fotelami Swan i Egg (oba z 1958 r.), ale nigdy nie stało się tak powszechnie znane, jak pozostałe meble jego autorstwa, mimo, że umeblowano nim pokoje hotelu SAS Royal w Kopenhadze, najsłynniejszej realizacji duńskiego projektanta.
Siedzisko Tongue ma organiczny kształt, który był bardzo nowoczesny w latach 50. XX w. Wraz z rzeźbiarską formą nóg stanowi małe dzieło sztuki. Odzwierciedla wszystkie charakterystyczne cechy projektów Jacobsena - syntetyczną, lekką i prostą formę, funkcjonalność, wyczucie proporcji. Mimo to, nigdy nie weszło do produkcji masowej. Produkował je krótko jedynie w latach 80. Fritz Hansen.

Producenci z firmy Howe, którzy wznowili produkcję krzesła pozostali wierni oryginalnej wizji Jacobsena, ale wykorzystali w produkcji nowoczesne technologie. Współcześnie produkowane krzesło występuje w kilku wersjach wykończenia – drewnie, w obiciu z tkaniny lub skóry. Kolorystyka oscyluje od jasnego różu, po ochrę. Nogi dostępne są w wersji chromowanej, białej lub czarnej.

Arne Jacobsen (1902 – 1971) jeden z najsłynniejszych duńskich architektów i projektantów XX wieku. Autor takich projektów jak krzesło Ant, Series 7, hotelu SAS Royal w Kopenhadze (projekt budynku, wnętrz i wyposażenia), zaprojektowanych dla hotelu słynnych foteli Egg i Swan, zestawu koktajlowego i zastawy stołowej z nierdzewnej stali Cylinda Line.

Więcej >>

arne_jacobsen_tongue_chair.jpg

 

arne_jacobsen_tongue_chair_0.jpg

MASZ PYTANIE?

Informacji udzieli Ci:

Sekretariat
iwp@iwp.com.pl
tel. (22) 860 00 66,
fax. (22) 831 64 78