Strona główna » Centrum wiedzy

AKTUALNOŚĆ Z RYNKU

Wojna i pokój - wystawa polskiego i czechosłowackiego wzornictwa z lat 50. i 60. w BWA Wrocław

 coverphoto_fb.png

W dwóch galeriach BWA Wrocław - galerii Szkła i Ceramiki oraz Dizajnu odbędzie się wystawa polskiego i czechosłowackiego wzornictwa z lat 50. i 60.

Wystawa pt. "Wojna i Pokój" zostanie podzielona symbolicznie na dwie części. Pierwsza - "Wojna" to wybór dwojga ekspertów - dr Barbary Banaś, znawczyni i kolekcjonerki ceramiki polskiej okresu „odwilży”, której poświęciła rozprawę doktorską oraz Jana Jeništy, czeskiego zbieracza i miłośnika dizajnu lat 50. i 60. Oboje są specjalistami w swojej dziedzinie, oboje posiadają unikatowe i pokaźne zbiory przedmiotów oraz imponującą wiedzę na ich temat. Na wystawie zaprezentują najciekawsze elementy swoich kolekcji ceramiki i opowiadają ich historię. Wojna polega na porównaniu dwóch wersji tego samego, a więc z założenia równoważnego, pomysłu – czechosłowackiego i polskiego.O wyniku bitwy decyduje publiczność: przedmiot, który zbierze najwięcej głosów, wygra.

W drugiej galerii, która poświęcona będzie "Pokojowi", zostanie pokazana dla kontrastu synteza polskiego i czechosłowackiego projektowania z czasów zainicjowanych Expo w Brukseli w 1958 roku. Opiekunowie i główni kreatorzy tej części wystawy zaprezentują dorobek materialny i kulturowy, silnie determinujący wizualność codzienności tego okresu, a zatem wszystko, co związane jest z domem, modą, typografią, przedmiotami codziennego użytku, architekturą, motoryzacją, kosmosem – słowem, najbliższym otoczeniem człowieka.

06.12.2013 – 15.01.2014
wernisaż: 06.12.2013, piątek

Galeria Dizajn, ul. Świdnicka 2-4, Wrocław
Galeria Szkła i Ceramiki, pl. Kościuszki 9/10, Wrocław

kuratorzy: Alicja Klimczak-Dobrzaniecka, Krzysztof Kucharczyk
kuratorzy kolekcji: Barbara Banaś, Jan Jeništa

żródło: w oparciu o tekst Alicji Klimczak-Dobrzanieckiej, Krzysztofa Kucharczyka

Więcej >>

foto_justyna_fedec__5_.JPG

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

fot. Justyna Fedec

foto_justyna_fedec__8_.JPG

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

fot. Justyna Fedec

aaaMG_7910_foto_Justyna_Fedec_ma__e.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

fot. Justyna Fedec

 

 

MASZ PYTANIE?

Informacji udzieli Ci:

Sekretariat
iwp@iwp.com.pl
tel. (22) 860 00 66,
fax. (22) 831 64 78