Strona główna » Centrum wiedzy

AKTUALNOŚĆ Z RYNKU

Dizajn (r)ewolucja

W dniach 23-24 listopada w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie odbędzie się międzynarodowa konferencja Dizajn (r)ewolucja poświęcona nowym rolom projektantów i nowym praktykom związanym z dizajnem.

Współczesny dizajn to już nie tylko projektowanie przedmiotów i komponowanie liter na płaszczyźnie, ale przede wszystkim zdobywanie i rozpowszechnianie wiedzy, budowanie systemów komunikacji między ludźmi, moderowanie interakcji społecznych, komentowanie rzeczywistości i rozwiązywanie problemów. Dziś projektowanie coraz częściej traci związek z konkretnym obiektem, skupiając się na procesie, poznaniu i rezultacie.

Współczesny dizajner jest coraz częściej jednocześnie redaktorem, kuratorem i dziennikarzem. Prowadzi badania, zdobywa wiedzę i umiejętnie ją przekazuje. Obserwuje najbliższą rzeczywistość i oferuje rozwiązania realnych problemów. Materią, którą operuje jest nie tylko drewno i papier, ale także smak, zapach, czy relacje w ramach społeczności. Jest wrażliwy na nierówności między ludźmi i oferuje rozwiązania skrojone na miarę różnych, często pozostających w mniejszości grup społecznych.

Konferencja „Dizajn (r)ewolucja” będzie poświęcona nowym definicjom dizajnu i nowym obszarom działania projektantów.
Harry Keller ze studia Edenspiekermann opowie o odpowiedzialności projektanta interakcji, jako mediatora między użytkownikiem a technologią. John O’Reilly, redaktor magazynu Varoom będzie zastanawiał się nad rolą projektanta w świecie, którego przyszłość jest już zaprojektowana przez cool-hunterów i trend-forcasterów. A Matylda Krzykowski opowie o rzeczach, których nie uczą w szkołach dizajnu.

Pozostali goście zaproszeni do udziału w konferencji to: Deyan Sudjic, dyrektor Design Museum w Londynie, autor książki Język rzeczy (wyd. Karakter), Charlotte Cheetham, autorka bloga Manystuff, Peter Biľak, redaktor naczelny czasopisma Works That Work, Dennis Elbers, założyciel Festiwalu Projektowania Graficznego w Bredzie, Gerry Leonidas, profesor z Uniwersytetu w Reading.

Konferencja jest organizowana w ramach cyklu wydarzeń związanych z Targami Wiedzy Graficznej 2013. Wstęp wolny po wcześniejszej rejestracji na stronie: www.designdebate.pl
Organizator: Pracownia Krytyki Dizajnu
Kuratorzy i pomysłodawcy: Agata Szydłowska, Rene Wawrzkiewicz
Źródło: materiały prasowe
 

MASZ PYTANIE?

Informacji udzieli Ci:

Sekretariat
iwp@iwp.com.pl
tel. (22) 860 00 66,
fax. (22) 831 64 78