Strona główna » Centrum wiedzy

AKTUALNOŚĆ Z RYNKU

ArtFood 2013 - wystawa w Concordia Design

aaplakat_201307182028_720x400_sc.jpg

ArtFood2013 to projekt będący wynikiem współpracy dwóch szkół projektowych – poznańskiej School of Form oraz londyńskiego Royal College of Art.


Projekt zrealizowany został we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza, a pomocą służyli między innymi Atelier Amaro, Concordia Design oraz Ćmielów Design Studio. Kuratorem wystawy jest ceniony polski artysta ceramik i pedagog Marek Cecuła.
Intencją organizatorów ArtFood było stworzenie studentom warunków do zdobycia profesjonalnego doświadczenia zawodowego poprzez nawiązanie współpracy, między studentami, a producentami oraz otwarcie drogi do dalszej współpracy młodych projektantów z przemysłem ceramicznym w Polsce.
Celem projektu ArtFood była praca nad rozwojem formy porcelanowej - łączącej sztukę i wiedzę humanistyczną.

Uczestnicy w trakcie warsztatów projektowych, antropologicznych oraz kulinarnych sprawdzili, jakie są kulturowe aspekty spożywania posiłków oraz jak smak i sposób przyrządzania potrawy wpływają na formy jej podania. Sesje badawcze w obrębie tematów związanych z kulinariami prowadziła dr Ewa Klekot, szefowa antropologii School of Form. Ważnym elementem procesu były także warsztaty, które przeprowadzili Wojciech Modest Amaro, zdobywca prestiżowej gwiazdki przewodnika Michelin. Studenci dowiedzieli się, jak smak zależy od formy naczynia, jak sposób przyrządzania i jedzenia wpływają na to, jak serwujemy dania. Następnie, pod okiem Marka Cecuły, studenci pracowali nad projektowaniem form - nośników jedzenia.

Do finalnego etapu prac w Ćmielowie zakwalifikowało się 12 uczestników projektu, sześciu z każdej uczelni. W Zakładach Porcelany spędzili trzy tygodnie, pod okiem wykładowców z obu szkół. Stworzenie funkcjonalne obiekty ceramiczne, służące do prezentowania sztuki kulinarnej, które pokazują piękno jedzenia i posłużą, jako płótno do pracy kucharzy i stylistów żywności.
- Art Food jest projektem międzynarodowym, w którym integrujemy wiele obszarów: świat projektowania z przemysłem ceramicznym, edukację z realiami zawodowymi, a także metody pracy i doświadczenia konkretnych kultur. "Wyjmujemy" rzeczywistość szkolną i wprowadzamy ją w "prawdziwe" życie. Dzięki temu, studenci zdobywają cenne doświadczenie zawodowe, ważne dla drogi zawodowej projektanta, która może się rozwinąć w innych, niekoniecznie związanych z ceramiką, kierunkach. Poznanie branży od podszewki procentuje na dalszych etapach kariery, nawet jeśli potoczy się zupełnie inną ścieżką - mówi Marek Cecuła.

Prace studentów Royal College of Art oraz School of Form – 12 kompletów naczyń – zaprezentowane zostaną podczas wystaw: w Concordia Design do 8 sierpnia 2013, podczas London Design Festival we wrześniu 2013 oraz na Festiwalu Designu w Łodzi w październiku 2013.

wystawa ArtFood 2013
26.07 - 8.08. 2013
Concoria Design, Poznań
źródło: materiały prasowe

Więcej >>
 

MASZ PYTANIE?

Informacji udzieli Ci:

Sekretariat
iwp@iwp.com.pl
tel. (22) 860 00 66,
fax. (22) 831 64 78