Strona główna » Centrum wiedzy

AKTUALNOŚĆ Z RYNKU

Trzy projekty z Polski w finale międzynarodowego konkursu Roca - Jump the Gap

jump_the_gap.jpg

W tegorocznej, 5. edycji międzynarodowego konkursu Jump the Gap, obok projektów z Portugalii, Hiszpanii, Włoch, Meksyku, Wielkiej Brytanii i Łotwy, w gronie 10 ścisłych finalistów, aż trzy projekty zostały zgłoszone przez projektantów z Polski. Rozstrzygnięcie konkursu już we wrześniu br.

Jump The Gap to odbywający się co dwa lata konkurs skierowany do studentów architektury, wzornictwa przemysłowego oraz młodych projektantów i architektów, którzy nie ukończyli 35 roku życia. Celem pomysłodawców i twórców konkursu jest przenoszenie innowacyjnych koncepcji oraz produktów do przestrzeni łazienkowej. Dzięki Jump The Gap ROCA chce wspierać młodych designerów, którzy traktują innowację jako przewidywanie przyszłych pragnień i potrzeb użytkowników. Dlatego tematem konkursu jest zaprojektowanie innowacyjnych produktów, rozwiązań dla przestrzeni i funkcji łazienkowych.

Projekty polskich projektantów w tegorocznym finale to:

lift.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

fot. materiały prasowe

Lift, autorstwa Marty Szymkowiak, to umywalka, która dzięki specjalnemu pionowemu panelowi, po którym się porusza, może pełnić również funkcję prysznica. Dopasowuje się wysokością do potrzeb użytkownika oraz zapewnia oszczędność miejsca przeznaczonego na aranżację przestrzeni.

 

wetair.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

fot. materiały prasowe

watAIR, propozycja Magdaleny Chudy i Aleksandra Gruszki, stanowi absolutną rewolucję w myśleniu o kąpieli. Pomysł wykorzystuje strumień wody pod zmiennym, dopasowanym do potrzeb użytkownika ciśnieniem. Woda, utrzymując ciało na odpowiedniej wysokości, pozwala na komfortowe korzystanie z urządzenia kąpielowego, również osobom z ograniczoną sprawnością ruchową.

 

extreme.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

fot. materiały prasowe

Z kolei Exstream Aleksandry Lubaś jest innowacyjnym spojrzeniem na toaletę, a jego głównym założeniem jest oszczędność wody zużywanej na spłukiwanie. Użytkownik, w zależności od siły nacisku na pokrywę przedmiotu, sam decyduje o ilości, która zostanie wykorzystana do oczyszczenia przedmiotu.

Konkurs Jump the Gap ma pomóc młodym projektantom zaistnieć w świecie designu, a także dać im możliwość zaprezentowania swoich prac profesjonalnemu jury. Udział w Jump The Gap jest także okazją do nawiązania cennych kontaktów oraz zdobycia doświadczenia zawodowego.

W jury każdej edycji konkursu Jump The Gap znajdują wybitni przedstawiciele świata designu. W tym roku przewodniczącą komisji konkursowej została Kazuyo Selima (Japonia), laureatka nagrody Pritzkera, a w skład jury weszli także architekt Andres Jaque (Hiszpania), Benjamin Kempton redaktor Wallpaper Magazine (Wielka Brytania), architekt Harri Koskinen (Finlandia) oraz dyrektor ROCA Design Josep Congost (Hiszpania).

Poprzednią edycję konkursu wygrał Polak Michał Warykiewicz, który zaprojektował In&Out Shower – innowacyjny obrotowy prysznic w łazience połączony z prysznicem w ogrodzie. W finałowej jedenastce znalazło się jeszcze troje młodych designerów z Polski - Sylwester Szymański i Katarzyna Hryniewiecka, którzy stworzyli projekt MIST oraz Agata Trybus autorka projektu Waterside. Ich prace zostały wybrane z grona aż 365 projektów nadesłanych z 49 krajów.

Wygrana w konkursie Jump The Gap pozwoliła Polskiemu laureatowi na szerszą międzynarodową promocję. Publikacje prezentujące jego projekt ukazały się w mediach branżowych na całym świecie, między innymi w prestiżowym magazynie Wallpaper. Udział w Jump The Gap zaowocował także nawiązaniem współpracy między młodym projektem a polskim oddziałem firmy ROCA, która po zakończeniu konkursu stara się wspierać jego twórczy rozwój.

Zwycięzca konkursu Jump The Gap otrzyma nagrodę w wysokości 5000 euro.

Więcej >>

 

MASZ PYTANIE?

Informacji udzieli Ci:

Sekretariat
iwp@iwp.com.pl
tel. (22) 860 00 66,
fax. (22) 831 64 78