Strona główna » Centrum wiedzy

AKTUALNOŚĆ Z RYNKU

Unpolished - Young Design from Poland we Lwowie

UNPLwow_projektanci_PL_1_Strona_1.jpg

W czerwcu 2013 w galerii Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuk Pięknych we Lwowie została otwarta wystawa polskiego designu UNPOLISHED – YOUNG DESIGN FROM POLAND. Do końca sierpnia ukraińska publiczność ma okazję zobaczyć najciekawsze projekty ostatnich lat, autorstwa młodych twórców z Polski.

Wystawa prezentuje 16 najciekawszych prac i dokonań 15 młodych projektantów, w tym m.in. znane i wielokrotnie nagradzane stołki Oskara Zięty, obiekty ze szkła i porcelany Bogdana Kosaka, Kariny Marusińskiej, Moniki Patuszyńskiej, wyróżnione nagrodą red dot „dmuchane” sofy Malafora czy unikalne dywany duetu Czop/Rusin. . Udowadnia, że polski design, który czerpie z bogatych polskich doświadczeń i tradycji, jest zjawiskiem odrębnym, a tym samym atrakcyjnym i wartym poznania.

Wystawa była pokazywana na wielu prestiżowych festiwalach designu i muzeach sztuk użytkowych m. in. Salone del Mobile w Mediolanie, Designer’s Days i Design Week w Paryżu, Inno Design Tech Expo w Hongkongu czy w Muzeum Sztuk Użytkowych w Kolonii i Muzeum Designu w Helsinkach. Po raz pierwszy  we wrześniu 2009 r. na festiwalu DESIGN SEPTEMBER w Brukseli.

Większość projektantów i grup projektowych prezentujących swoje prace na wystawie, należy do pokolenia trzydziestolatków. To, zdaniem kuratorów, najbardziej interesująca grupa polskich twórców. Świetnie wykształceni i utalentowani, zajmują się nie tylko projektowaniem, ale także samodzielnie produkują i promują własną twórczość. Wielu z nich zyskało już uznanie na świecie, inni są dopiero na progu kariery.


Kuratorami wystawy są uznane autorytety w dziedzinie polskiego i światowego designu Agnieszka Jacobson-Cielecka, dyrektor artystyczny festiwalu Łódź Design i Paweł Grobelny, projektant i kurator wystaw designu, a organizatorami - Instytut Adama Mickiewicza (www.culture.pl) i Muzeum Regionalne w Stalowej Woli (www.muzeum.stalowawola.pl) przy współpracy z Lwowską Akademią Sztuk Pięknych (www.lnam.edu.ua;)

Projektanci: Agnieszka Bar, Agnieszka Czop i Joanna Rusin, Dbwt, Fawory, Gogo, Bogdan Kosak, Marzena Krupa, Karina Marusińska, Malafor, Bartosz Mucha, Katarzyna Mucha-Wiśniewska, Alicja Patanowska, Monika Patuszyńska, Oskar Zięta.

UNPOLISHED – YOUNG DESIGN FROM POLAND/LWÓW: 25.06 – 31.08.2013, Lwowska Akademia Sztuk Pięknych, Lwów, ul. Kubijowycza 38.

źródło: informacja prasowa

Więcej >>

MASZ PYTANIE?

Informacji udzieli Ci:

Sekretariat
iwp@iwp.com.pl
tel. (22) 860 00 66,
fax. (22) 831 64 78