Strona główna » Centrum wiedzy

AKTUALNOŚĆ Z RYNKU

Spotkanie wokół książki "Ludowość na sprzedaż" w Muzeum Etnograficznym

lud.jpg

W najbliższy piątek, 28 czerwca, o godz. 18.00, w Muzeum Etnograficznym w Krakowie odbędzie się rozmowa wokół książki Piotra Korduby „Ludowość na sprzedaż. Towarzystwo Popierania Przemysłu Ludowego, Cepelia, Instytut Wzornictwa Przemysłowego”

Książka opisuje fenomen, jakim w XX wieku było polskie wzornictwo, wnętrzarstwo i moda inspirowana sztuką ludową oraz rękodziełem. Autor śledzi, w jaki sposób przez lata funkcjonowania Towarzystwa Popierania Przemysłu Ludowego, Cepelii oraz Instytut Wzornictwa Przemysłowego ludowość na sprzedaż stała się nie tylko sposobem wykorzystania ludowej estetyki w rodzimym wzornictwie, lecz także projektem o znaczeniu estetycznym, kulturowym, politycznym i gospodarczym.Mimo że ludowość na sprzedaż może wydawać się dzieckiem czasów peerelowskich, wyrosła jednak z wyrafinowanej koncepcji, którą współtworzyły urzędnicze, naukowe i artystyczne elity międzywojennej Polski. To na wypracowanej wówczas modzie i mechanizmach wytwórczych opierała się Cepelia. Przedsiębiorstwo utworzone już w powojennej, komunistycznej Polsce, które wykształciło własny – cepeliowski – styl, naznaczając nim nie tylko oficjalne wnętrza użyteczności publicznej, lecz także polskie mieszkania drugiej połowy XX wieku.

W rozmowie, prowadzonej przez Łukasza Gazura, udział wezmą prof. Czesław Robotycki, dr hab Andrzej Szczerski oraz autor książki.

Wydawcy: Fundacja Bęc Zmiana, Narodowe Centrum Kultury (Warszawa, 2013)
Partner: Fundacja Cepelia
Partner spotkania: Muzeum Etnograficzne w Krakowie
 

Więcej >>

MASZ PYTANIE?

Informacji udzieli Ci:

Sekretariat
iwp@iwp.com.pl
tel. (22) 860 00 66,
fax. (22) 831 64 78