Strona główna » Centrum wiedzy

AKTUALNOŚĆ Z RYNKU

Polski projektant zwyciężył w międzynarodowym konkursie Electrolux Design Lab

electr_150.jpgZwycięzcą tegorocznej, 10. edycji międzynarodowego konkursu dla studentów i absolwentów wzornictwa przemysłowego Electrolux Design Lab został Polak – Jan Ankiersztajn, student 4. Roku Architektury i Wzornictwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Finał konkursu odbył się 25 października w muzeum wzornictwa Triennale w Mediolanie. To pierwszy taki sukces dla Polski w konkursie, który cieszy dużym, międzynarodowym zainteresowaniem. Projekt Jana Ankiersztajna - filtr powietrza Aeroball, został wybrany spośród 10 projektów finałowych. W tym roku do konkursu zakwalifikowano 1 200 uczestników z całego świata.

Zwycięski projekt - filtr powietrza Aeroball to rewolucyjne rozwiązanie pozwalające polepszyć jakość powietrza w zamkniętych przestrzeniach. Wystarczy umieścić kulki w powietrzu, a one dzięki swojej bardzo lekkiej konstrukcji zawisną w pomieszczeniu i oczyszczą powietrze z kurzu i zanieczyszczeń. Aeroball to rodzaj balonika z mieszanką helu i powietrza, obudowany filtrem o strukturze zainspirowanej budową komórek żywych organizmów. Kiedy filtr się napełni, Aeroball zaczyna powoli opadać. Jest to znak, że możliwości czyszczenia powietrza przez daną kulkę są wyczerpane i należy ją wymienić. Dzięki fluorescencyjnej powłoce na filtrze, która sprawia, że małe kulki absorbują światło w ciągu dnia i emitują je wieczorem, Aeroball może świecić na różne kolory - stanowi więc także dekorację domów, miejsc pracy, czy lokali publicznych. Doznania zmysłowe potęguje wydzielany przez kulki zapach, który klient wybiera zależnie od swoich upodobań.
„Kulki Aeroball to niezwykle innowacyjny pomysł" - powiedział Thomas Johannsson, przewodniczący jury - "Wykorzystują przestrzeń w nowy, wyjątkowy sposób oraz upiększają nasze otoczenie. Dzięki swojemu wyjątkowemu wzornictwu, zmieniają nasze postrzeganie filtrów czyszczących powietrze. Wzbudzają nasze emocje oraz w istotny sposób odpowiadają na potrzeby konsumentów.”

Electrolux Design Lab to coroczny, międzynarodowy konkurs dla studentów i absolwentów wzornictwa przemysłowego. Jego celem jest przedstawienie młodych, kreatywnych projektantów oraz innowacyjnych pomysłów urządzeń gospodarstwa domowego, które mogłyby pojawić się w przyszłości na rynku. Konkurs twa od 2003 r., w tym roku przypadła jego jubileuszowa, 10. edycja. Nagrodą w konkursie za I miejsce jest płatny staż w jednym z centrów projektowania Electrolux oraz 5 000 euro, za II miejsce 3 000 euro, a za III – 2 000 euro.

Więcej informacji oraz wywiad z Janem Ankiersztajnem na stronie Electrolux Design Lab
http://www.electrolux.co.uk/Global-pages/Promotional-pages/Electrolux-Design-Lab/

electrolux_design_lab_2012.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

fot. Electrolux Design Lab

 

electr.jpg

fot. Electrolux Design Lab

MASZ PYTANIE?

Informacji udzieli Ci:

Sekretariat
iwp@iwp.com.pl
tel. (22) 860 00 66,
fax. (22) 831 64 78