Strona główna » Centrum wiedzy

AKTUALNOŚĆ Z RYNKU

Muzeum Narodowe w Krakowie oraz Instytut Architektury przygotowały wystawę „Za-mieszkanie 2012. Miasto ogrodów. Miasto ogrodzeń”

zamieszkanie_logo_fb2_01.jpg

Wystawa „Za-mieszkanie 2012. Miasto ogrodów. Miasto ogrodzeń" prezentowana jest od 13 września br. w Gmachu Głównym Muzeum i potrwa do 13 stycznia 2013 roku.


Założeniem wystawy jest m.in. konfrontacja ideału miasta ogrodu stworzonego przez brytyjskiego urbanistę Ebenezera Howarda ze współczesnym polskim miastem, pełnym ogrodzonych osiedli.
Projekt poświęcony jest głównie dwóm ostatnim dekadom i zmianom, jakie zaszły w architekturze mieszkalnej i ich związkom z tożsamością mieszkańców i przestrzenią miasta. Wystawa stawia pytanie o obecny stan architektury mieszkalnej w Polsce.

Dla twórców wystawy punktem wyjścia stało się ważne wydarzenie budowlane – plenerowa „Wystawa architektury i wnętrz w otoczeniu ogrodowem”, która odbyła się w Krakowie w 1912 roku, w sąsiedztwie Muzeum Narodowego. Pokazano wówczas w skali 1:1 projekty modelowych domów rodziny rzemieślniczej, robotniczej i rodziny rolnika oraz dworek podmiejski. Opracowano wystrój ich wnętrz i otoczenie. Jednym z głównych celów ekspozycji było wówczas stworzenie i prezentacja typowych budynków mieszkalnych dla różnych grup społecznych, możliwych do wielokrotnego powielania.
Sto lat później na potrzeby wystawy „Za-mieszkanie” odtworzono modele budynków sprzed stu lat oraz stworzono makiety współczesnych, typowych domów w skali 1:25 - kamienicę w centrum miasta, zamknięte osiedle, blokowisko, mieszkanie socjalne, dom na przedmieściu oraz podmiejską rezydencję. Fragmenty autentycznego wyposażenia, bibeloty, zdjęcia i zaprojektowana instalacja tworzą efekt autentycznego wejścia w przestrzeń architektoniczną i pozwalają zobaczyć i ocenić, jak Polacy mieszkają dziś.
Wystawie towarzyszy bogaty program wykładów, warsztatów i debat.

Więcej informacji >> Muzeum Narodowe w Krakowie

 

 

MASZ PYTANIE?

Informacji udzieli Ci:

Sekretariat
iwp@iwp.com.pl
tel. (22) 860 00 66,
fax. (22) 831 64 78