Strona główna » Centrum wiedzy

AKTUALNOŚĆ Z RYNKU

Już wkrótce Łódź Design Festival 2012

plakat_lodz.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


W ciągu pięciu lat swojego istnienia Łódź Design Festival stał się największym w Polsce wydarzeniem poświęconym wzornictwu. Tegoroczne hasło przewodnie łódzkiego festiwalu – AWARENESS ma zwrócić uwagę na to, jak bardzo istotna w designie jest świadomość i jak wielorako można ją w odniesieniu do projektowania rozumieć.


W programie głównym zobaczymy 3 wystawy. Pierwsza z nich – „The Future is Stupid”, przygotowana przez Svena Ehmanna, to unikalna możliwość przyjrzenia się z bliska niebanalnym przedmiotom i innowacyjnym rozwiązaniom, zaprojektowanym, by zmieniać świat na lepsze. Wystawa składa się z 13 wyjątkowych projektów prezentujących Światowe megatrendy – są wśród nich m.in. energia, żywność, zdrowie, edukacja, współpraca, nauka i innowacje. Nie jest to zwykła prezentacja produktów, przedmiotów, marek, popowych designerów czy limitowanych edycji, ale prezentacja designu jako narzędzia, sposobu myślenia, postawy i podejścia mogących zmieniać i ulepszać otaczającą nas rzeczywistość. Wśród projektantów prezentowanych w ramach wystawy znajdą się m.in.: Jerszy Seymour, Mathieu Lehanneur, Claire Warnier i Dries Verbruggen (UNFOLD), Kathi Stertzig i Albio Nascimiento (The Home Project).

Maria Jeglińska, kuratorka „Ways of seeing/sitting”, poprzez wystawę, zamierza podjąć dialog z gośćmi festiwalu i sprowokować do zastanowienia się nad celem, dla którego powstaje dany obiekt. Obok szesnastu eksponatów, umieszczonych zostanie szesnaście siedzeń. Każda para została utworzona na zasadzie analogii. Celem jest wydobycie najważniejszej, wspólnej cechy obu, czyli „idei”.

Trzecia wystawa „Kto Ty jesteś?”, której kuratorkami są Agnieszka Jacobson-Cielecka i Klara Czerniewska prezentuje polskich projektantów działających zawodowo za granicą. Wystawa jest prezentacją prac projektantów urodzonych w latach 1950-1985, którzy zajmują się różnymi dziedzinami designu, 2d i 3d i mieszkają w różnych krajach Europy i świata. Spoiwem dla wystawy jest fakt, że każdy z projektantów jest w jakiejś mierze polskim projektantem. Kuratorki nie pytają jednak o tożsamość narodową uczestników wystawy, lecz o ich tożsamość projektową, o sumę doświadczeń, do których – wśród wielu – należy polskość. Wśród projektantów prezentowanych w ramach wystawy znajdą się m.in.: Marta Bakowski, Jo Szczepanska, Chmara.Rosinke, Lex Drewinski, Paulina Matusiak, DrzachSuchy czy Aleksandra Gaca.

Sekcja Open Programme to z kolei wynik otwartego naboru, w którym projektanci, kuratorzy, artyści oraz wszyscy zainteresowani zgłaszają propozycje gotowych koncepcji wystaw. Celem Open Programme jest wyłonienie przez jury najciekawszych i najlepszych indywidualnych lub zbiorowych prezentacji wyselekcjonowanych spośród zgłoszeń. Wybranych propozycji nie łączy wspólny temat. Razem mają stworzyć prezentację ciekawych sylwetek, niezwykłych projektów i nowych trendów w designie.

„Must have” - konkurs w którym członkowie Rady Ekspertów po raz drugi wskażą najciekawsze, projekty rodzimego designu, odzwierciedlające aktualne trendy polskiego wzornictwa.

Jednym z trzonów Festiwalu będzie Forum: Design & Architektura czyli spotkania publiczności z ekspertami – projektantami, producentami i kuratorami, reprezentującymi różne dziedziny (grafika, wzornictwo, architektura, moda, reklama) i tym samym, rozmaite filozofie projektowania.

W programie festiwalu organizatorzy przewidzieli również wystawy dla dzieci - projekt Edukreacja. Spotkanie dzieci z designem to spacery po wystawach, edukacyjna bawialnia oraz warsztaty rozwijające wyobraźnię i kreatywność, to tylko niektóre z przygotowanych atrakcji.

Konkurs dla młodych projektantów - make me! w ciągu 5 lat istnienia stał się jednym z najważniejszych konkursów dla młodych projektantów (20-30 lat) nie tylko w Polsce, ale i zagranicą. Wyróżnione projekty tworzą wystawę pokonkursową, która prezentowana jest podczas Festiwalu. Nagroda główna to 20 000 zł.

Program Towarzyszący to z kolei szereg wystaw rozsianych w wielu punktach miasta – galeriach, muzeach, klubokawiarniach.

Jak podaje Michał Piernikowski, Dyrektor festiwalu, dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Łodzi, Mecenasa – Ceramiki Paradyż oraz licznych partnerów, do Łodzi przyjedzie łącznie ponad 1 100 obiektów autorstwa przeszło 642 projektantów.

Więcej informacji na www.lodzdesign.com.
 

MASZ PYTANIE?

Informacji udzieli Ci:

Sekretariat
iwp@iwp.com.pl
tel. (22) 860 00 66,
fax. (22) 831 64 78