Strona główna » Centrum wiedzy

AKTUALNOŚĆ Z RYNKU

Gdynia Design Days już we wrześniu zagości w Warszawie

gdd_warszawa.jpg
Przez kilkanaście dni wszyscy Ci, którzy nie odwiedzili tegorocznego festiwalu Gdynia Design Days będą mieli okazję zobaczyć kilka wystaw.

Między innymi główną wystawę tegorocznej edycji festiwalu „Ładny kraj” – wystawę pokazującą zmiany, jakie przeszła przestrzeń publiczna w Polsce w ostatnim dwudziestoleciu, m.in. dzięki inwestycjom finansowanym z Unii Europejskiej, przed Euro 2012, czy w związku z Polską Prezydencją w UE w 2011.

Podczas wystawy „Made in Poland, cudze chwalicie własnego nie znacie” będzie można zobaczyć przykłady naszych hitów eksportowych – produkty, który przez dobre wzornictwo są ambasadorem polskiego designu za granicą. Kosmetyki, odzież, gry komputerowe, sprzęt sportowy – to wzorcowo zaprojektowane produkty, którymi podbijamy świat.

Projekt "Bóg, humor, ojczyzna" jest z kolei pierwszą tak pełną prezentacją wzornictwa młodych Rosjan poza granicami tego kraju od czasu rozpadu ZSRR. Stanowi próbę obiektywnego spojrzenia na to, co dzieje się w kraju, o którym od kilku lat mówi się wyłącznie w kontekście polityki. Kurator wystawy Ksenia Kaniewska odkryje przed nami Rosję – jedną z najdynamiczniej rozwijających się gospodarek, za którą podąża projektowanie. Prawdziwe perły kreatywności, innowacyjności, inspirującej egzotyki – takie są projekty, które wychodzą z rąk rosyjskich projektantów, absolwentów najlepszych szkół designu na świecie.

Ostatnią wystawą która zagości w Warszawie będzie „Przydaśki, wihajstry, pipanty. Wynalazki domowe Polaków 1939-1989” - pierwsza w Polsce wystawa, która zwraca honor przysłowiu, że „potrzeba jest matką wynalazku” i pokazuje, że projektowanie to nie ornament, a zaspokajanie potrzeb. Od broni powstańczej z czasów okupacji, przez kombinowane, sztukowane narzędzia, meble, pojazdy powojennej biedy, modę uzupełnianą na bazarach, po domowe usprawnienia wujka-złotej rączki, maszyny do pędzenia bimbru, podziemne drukarnie ze stanu wojennego i produkcję badylarzy, prywaciarzy i chałupników. Nasze strychy, piwnice, działki, więzienia i akademiki kryją arcydzieła kreatywności często anonimowych „designerów”. Na wystawę złożyły się fotograficzne prezentacje najciekawszych wynalazków oraz przedmioty, która udało się zdobyć od prywatnych osób.

Wystawy prezentowane będą w warszawskim SoHo Factory (ul. Mińska 25) i potrwają od 21 września do 12 października.

Więcej informacji:
Gdynia Design Days
facebook.com/pages/Gdynia-Design-Days
 

MASZ PYTANIE?

Informacji udzieli Ci:

Sekretariat
iwp@iwp.com.pl
tel. (22) 860 00 66,
fax. (22) 831 64 78