Strona główna » Centrum wiedzy

AKTUALNOŚĆ Z RYNKU

We wrześniu dwa ważne wydarzenia poświęcone designowi – London Design Festival oraz towarzyszące mu targi 100% Design

festival_londyn.jpg

Co roku w Londynie odbywają się dwa wielkie wydarzenia poświęcone designowi – London Design Festival oraz towarzyszące mu targi 100% Design.

Tegoroczna, 10. edycja London Design Festival odbędzie się w dniach 14 - 23 września. Program dziesięciodniowego festiwalu wypełniony został ponad 300 wydarzeniami - wystawami, panelami dyskusyjnymi, warsztatami, spotkaniami z ważnymi postaciami świata designu i działaniami, które odbędą się na terenie całego Londynu. Jak co roku festiwal będzie zarówno kulturalnym, jak i komercyjnym wydarzeniem.
Wśród wydarzeń Festiwalu m.in.:

Globalne Forum Design w Central Saint Martins, 18 września
Festiwal będzie gospodarzem inauguracyjnego Globalnego Forum Designu, które w założeniu organizatorów ma stać się corocznym wydarzeniem. Wydarzenie obejmuje wykłady, dyskusje panelowe i prezentacje studiów przypadków i będzie poświęcone roli wzornictwa dziś i w przyszłości, określi nowe pomysły i wskaże nowe kierunki rozwoju.

London Design Medal –w tym roku nowe kategorie nagród
Wśród nagrodzonych w ubiegłych latach znaleźli się m.in. Thomas Heatherwick, Zaha Hadid, Paul Smith, Marc Newson i Ron Arad. Po raz pierwszy w zeszłym roku, Vidal Sassoon otrzymał dodatkową nagrodę za całokształt osiągnięć. W tegorocznym konkursie pojawią się trzy nowe kategorie: całokształt twórczości; nowy talent, oraz przedsiębiorcy. Nagrody zostaną ogłoszone podczas uroczystej gali 17 września.

London Design Festival iPhone App – aplikacja dla gości Festiwalu
Kolejną nowością tegorocznej edycji będzie wygodne urządzenie stworzone specjalnie dla gości Festiwalu. Aplikacja festiwalowa to przewodnik zawierający informacje o wszystkich wydarzeniach, umożliwiający przeszukiwanie wg dnia, lokalizacji i kategorii imprez i indywidualne zaplanowanie swojej wizyty.

BE OPEN Sound Portal, 19-23 września
Multimedialny projekt Portal Dźwięku na Trafalgar Square – stworzony wokół idei „designu, którego nie można zobaczyć” zabierze gości w intrygującą podróż.
Autorzy projektu – studio Arup oraz Sound and Music – organizacja która promuje rozwój współczesnej muzyki i sztuki dźwięku, stworzą przestrzenną instalację muzyczną – zaprezentują przed publicznością serię trójwymiarowych dźwięków.

Victoria & Albert Museum – centrum London Design Festival
Współpraca Festiwalu z największym muzeum designu na świecie wzmacnia się co roku. Tegoroczny program wystaw, instalacji i wydarzeń jest większy niż kiedykolwiek wcześniej. Słynne muzeum V&A stanie się centrum festiwalowym. Przygotowano w związku z tym wyjątkowe ekspozycje, wykłady i warsztaty. Z okazji wydarzenia odwiedzający festiwal będą mogli odwiedzić te części muzeum, które są zwykle zamknięte dla zwiedzających, zarówno podziwiać architekturę samego budynku, jak i zobaczyć niezwykłe instalacje m.in. Keiichi Matsudy, czy Henry Cole’a.
Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny.

Landmark
Jednym z najważniejszych punktów Festiwalu jest projekt Landmark – w ramach którego, dzięki wsparciu partnerów wydarzenia, w ważnych miejscach Londynu powstają prace największych współczesnych projektantów i architektów. Jednym z takich obiektów – rzeźb, powstałych specjalnie z okazji Festiwalu była instalacja „Blow and Roll” w Ogrodzie Madejskiego na terenie Victoria & Albert Museum autorstwa Oskara Zięty, zaprezentowana na festiwalu w 2010 roku.
W ciągu 10 dni festiwal odwiedzi, jak co roku, kilkaset tysięcy gości.

100% Design
Prestiżowe Targi 100% Design wraz z Salone Internazionale del Mobile w Mediolanie, IMM w Kolonii oraz Maison & Objet w Paryżu stanowią punkt obowiązkowy i kluczowe wydarzenie dla całej branży związanej z wzornictwem, architekturą i architekturą wnętrz.
Tegoroczne targi podzielone zostaną na 4 nowe przestrzenie - 100% Interiors, 100% Office, 100% Kitchen and Bathrooms oraz 100% Eco Design and Build. W każdej z nich zaprezentowane zostaną najbardziej nowatorskie produkty, materiały, technologie, innowacje i trendy w branży.
Podczas trzech dni targów, od 19 do 22 września, w centrum wystawienniczym Earls Court pojawi się łącznie około 200 wystawców z Wielkiej Brytanii i całego świata. Zaprezentują najnowocześniejsze wyroby do współczesnych wnętrz, nowości wśród mebli, sprzętu oświetleniowego, akcesoriów, wykładzin ściennych i podłogowych, tkanin oraz kuchni i łazienek, projekty oświetlenia, itp.
Na gości czekają także inne atrakcje – seminaria, panele dyskusyjne oraz spotkania z gośćmi targów – w tym roku będą to m.in. Yves Behar i Ross Lovegrove.

Szczegółowy program londyńskich imprez został zamieszczony na internetowej stronie www.londondesignfestival.co.uk oraz www.100percentdesign.co.uk

 

MASZ PYTANIE?

Informacji udzieli Ci:

Sekretariat
iwp@iwp.com.pl
tel. (22) 860 00 66,
fax. (22) 831 64 78