Strona główna » Centrum wiedzy

AKTUALNOŚĆ Z RYNKU

Ponad miliard dolarów odszkodowania dla Apple. Wyrok, który może zmienić wygląd smartfonów?

Apple oskarżało Samsunga o kopiowanie iPhone’a i iPada – żądając aż 2,5 mld dolarów odszkodowania.

Zdaniem producenta iPhona – Samsung skradł mu 7 patentów, które wykorzystał w smartfonach i tabletach. Z kolei koncern koreański zarzucał Apple kradzież 5 patentów – m.in. obsługę sieci 3G w telefonach. Ława przysięgłych uznała, że to Samsung naruszył 6 z 7 patentów i nakazał zapłacić odszkodowanie w wysokości 1,05 mld dolarów.
Samsung zamierza odwołać się od wyroku. Twierdzi też, że wyrok oznacza nie tylko straty dla amerykańskich konsumentów, ale ograniczy konkurencję na rynku i niekorzystnie wpłynie na innowacyjność. Analogiczne sprawy toczyły się w Europie i Korei Południowej. Sąd w Seulu orzekł, że żadna z firm nie jest bez winy. Procesy w Niemczech, Holandii, Wielkiej Brytanii również nie rozstrzygały wyroków na korzyść któregokolwiek z koncernów. Samsungowi, który już teraz jest największym na świecie producentem telefonów, decyzja amerykańskiego sądu nie zaszkodzi, ale jego konsekwencje dotkną wszystkich producentów w branży. Jednak Apple wciąż może doprowadzić do całkowitego zakazu sprzedaży w USA urządzeń naruszających patenty firmy. Wówczas jedynym wyjściem dla Samsunga byłby zakup licencji na patenty w swoich urządzeniach od Apple.

Wyrok uznający naruszenie patentu m.in. przez zastosowanie podobnego kształtu urządzeń mobilnych, może wpłynąć również na to, jak nowe generacje smartfonów i tabletów, także innych firm – będą projektowane. Apple opatentował bowiem m.in. kształt ekranu iPhone’a z zaokrąglonymi rogami i metalową krawędzią.

Więcej informacji w dzisiejszym wydaniu Gazety Wyborczej  >>

MASZ PYTANIE?

Informacji udzieli Ci:

Sekretariat
iwp@iwp.com.pl
tel. (22) 860 00 66,
fax. (22) 831 64 78