Strona główna » Centrum wiedzy

AKTUALNOŚĆ Z RYNKU

Sztuka wszędzie - wystawa w warszawskiej Zachęcie

Od 5 czerwca do 26 sierpnia 2012 w warszawskiej Zachęcie będzie można obejrzeć  wystawę zatytułowaną „Sztuka wszędzie. Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie 1904 – 1944”.

Wystawa SZTUKA WSZĘDZIE po raz pierwszy w tak szerokim ujęciu pokaże zjawisko przenikania się sztuki i życia w okresie II Rzeczypospolitej.
Prezentacja przedwojennych dziejów warszawskiej Akademii od czasu jej powstania w 1904 roku, poprzez najbardziej twórczy okres międzywojnia, aż do wojennych losów wykładowców i studentów uczelni, stanowi wraz z planowaną obszerną publikacją pionierskie przedsięwzięcie badawcze.

To wystawa historyczna, która pokaże niezwykle interesujący, choć mało znany materiał archiwalny, a przy tym będzie zrealizowana w bardzo nowoczesny sposób i zaprojektowana – w wielu miejscach – jako przestrzeń interaktywna.

SZTUKA_WSZEDZIE_PlakatOpera_B1_OK.jpg
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ekspozycja dzięki spektakularnym przykładom podkreśli zawartą w tytule tezę o „Sztuce wszędzie” – w domu, w kinie, teatrze, sklepie, w formie takiej jak scenografia, witryna sklepowa, pomnik, pudełko od zapałek, pismo, dekoracje uroczystości, reklama…

Szczególne miejsce na wystawie znajdzie sztuka stosowana, ponieważ wykładowcy warszawskiej uczelni nie dzielili twórczości na "czystą" i "użytkową". Nowatorski program ówczesnej Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie był wyjątkowy nie tylko w skali kraju. Realizowane projekty tworzyły nowy wizerunek Polski na świecie. Przykładem może być niebywały sukces Pawilonu Polskiego na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej w Paryżu w 1925 roku, który zostanie w części zrekonstruowany, a jego elektroniczną wizualizację będzie można obejrzeć na wystawie.

Pokazane zostaną również projekty Spółdzielni Artystów ŁAD, która stała się synonimem dobrego gustu i jakości polskiego wzornictwa. Będzie można zobaczyć również prace Stowarzyszenia Artystów Grafików RYT i Koła Artystów Grafików Reklamowych, poprzedników "polskich szkół" - grafiki, plakatu, ilustracji.

Ważnym i atrakcyjnym elementem wystawy będzie też częściowa rekonstrukcja wybranych wnętrz polskich transatlantyków, które stanowiły pływające „ambasady” polskiego designu nowoczesnego.

kurator: Maryla Sitkowska
współpraca kuratorska: Agnieszka Szewczyk, Jola Gola
współpraca kuratorska ze strony Zachęty Joanna Kordjak
Wystawa zorganizowana wspólnie z Muzeum Narodowym w Warszawie.

Więcej >>

Zachęta

ASP w Warszawie

 

MASZ PYTANIE?

Informacji udzieli Ci:

Sekretariat
iwp@iwp.com.pl
tel. (22) 860 00 66,
fax. (22) 831 64 78