Strona główna » Centrum wiedzy

AKTUALNOŚĆ Z RYNKU

(Miasto). Masa. Maszyna. Fotodizajn 2 - wystawa fotografii polskiego wzornictwa przemysłowego

logo2.jpgW warszawskiej Galerii Asymetria, Od 21 kwietnia 2012 do 15 czerwca 2012 można będzie obejrzeć drugą odsłonę wystawy fotografii dokumentującej wzornictwo przemysłowe czasów PRL.

Autorzy wystawy odnieśli się do  awangardowych koncepcji i tekstu Tadeusza Peipera "Miasto. Masa. Maszyna" z 1922 roku. Okazało się, że przedwojenne postulaty zwiększenia udziału mas w życiu społecznym, roli organizacji społecznej, uniezależnienie od praw natury, rozwoju miast, które miały być kształtowane przez sztukę - o ile pozostały w sferze koncepcji artystycznych przed wojną, to w okresie komunizmu doczekały się konkretnej realizacji. Sztuka i architektura miała odegrać doniosłą rolę w budowie nowego państwa i stała się kwestią społeczno-polityczną.

minizer-max.php.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

fot. Wojciech Plewiński, Konkurs SAM-ów, 1959 / Galeria Asymetria

Na wystawie powojenna wizja miasta-masy-maszyny zostanie pokazana poprzez architektoniczne i fabryczne realizacje okresu komunizmu. Na wystawie zobaczymy zdjęcia fabryk autorstwa Tadeusza Sumińskiego z lat 60-tych i 70-tych, Stadionu Dziesięciolecia Zbigniewa Dłubaka z lat 50., konkurs  i wyścig Samów - samochodów prototypów, wyprodukowanych przez samych obywateli w obiektywie Wojciecha Plewińskiego, widoki Nowej Huty Wiktora Pentala, oraz fotomontaż Entropia współczesnego fotografa młodego pokolenia, Mikołaja Grospierre'a, będący swoistym komentarzem do pracy Tadeusza Sumińskiego.

Kuratorem wystawy jest Rafał Lewandowski,
Galeria Asymetria, ul. Jakubowska 16
Wystawę można oglądać od poniedziałku do piątku w godz 15-19 oraz w sobotę 12-16.

Polecamy.

Więcej >>

 

MASZ PYTANIE?

Informacji udzieli Ci:

Sekretariat
iwp@iwp.com.pl
tel. (22) 860 00 66,
fax. (22) 831 64 78