Strona główna » Centrum wiedzy

AKTUALNOŚĆ Z RYNKU

Na warszawskiej ASP oglądać można prace Teresy Kruszewskiej, projektantki słynnej „Muszelki”

e_meble_IMG_0495.JPG

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 fot. East News

Od 14 kwietnia w Salonie Akademii ASP w Warszawie (wejście od ul. Traugutta) będzie można zobaczyć wystawę prezentującą twórczość znanej projektantki mebli Teresy Kruszewskiej. Wśród prezentowanych eksponatów znajdzie się m.in. słynne krzesło „Muszelka”. Atrakcją będzie możliwość siadania na tym krześle – specjalnie dla tej wystawy wykonano według projektu z roku 1956 dwa egzemplarze. Nad ich wykonaniem na Wydziale Architektury Wnętrz ASP pełniła nadzór sama autorka projektu.
Na wystawie zaprezentowane zostaną modele mebli (wypożyczone z kolekcji muzealnych i prywatnych) najbardziej reprezentatywne dla niemal pięćdziesięcioletniego artystycznego dorobku Teresy Kruszewskiej projektantki. Zobaczyć będzie można między innymi krzesło z 1952 roku zaprojektowane na zlecenie Spółdzielni Artystów „Ład”, fotel ogrodowy „Tubus” z 1965 roku i fotel „Tulipan” zaprojektowany w 1973 roku.
Teresa Kuszewska w latach 1945-1950 Teresa Kruszewska była studentką Wydziału Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Pracę na ASP rozpoczęła jeszcze podczas studiów, w roku 1948. Początkowo była asystentką stażystką na Wydziale Grafiki, później asystentką na Wydziale Architektury Wnętrz w pracowniach prowadzonych przez prof. Jana Kurzątkowskiego i prof. Czesława Knothe. W latach 1950-1951 była projektantką w zakładzie drzewnym IWP.

                                                                                            
W roku 1957 wyjechała na XI Triennale di Milano, była także w Brukseli na EXPO’58. W 1963 roku uzyskała stypendium Rządu Fińskiego na trzymiesięczny pobyt w Finlandii, z możliwością odbycia dwutygodniowej praktyki w pracowni Alvara Aalto w Helsinkach. w latach 1966-1967 odbyła roczny staż w Rhode Island School of Design dzięki stypendium Departamentu Stanu USA.
Kuratorem wystawy, która potrwa do 30 IV, jest dr. Krystyna Łuczak- Surówka.

Więcej

MASZ PYTANIE?

Informacji udzieli Ci:

Sekretariat
iwp@iwp.com.pl
tel. (22) 860 00 66,
fax. (22) 831 64 78