Strona główna » Centrum wiedzy

AKTUALNOŚĆ Z RYNKU

Wystartował portal o duńskim wzornictwie w języku polskim

dania.jpgPortal promujący osiągnięcia duńskiego designu jest dostępny w Internecie od 5 maja br. Pod adresem www.dania.com.pl znaleźć można kompendium wiedzy na temat wzornictwa w tym kraju.
Zainteresowani duńskim wzornictwem znajdą na portalu przykłady przedmiotów, które zyskały status ikon designu (m.in. fotel i sofa „Swan” Arne Jacobsena i lampę „PH” Poula Henningsena), biogramy najsłynniejszych duńskich designerów, duńskie firmy i marki obecne w Polsce, przykłady dobrze zaprojektowanych obiektów łączących architekturę i design wnętrza (m.in. Hotel SAS Royal w Kopenhadze zaprojektowany w całości przez Arne Jacobsena i Kopenhaska Biblioteka Królewska „Czarny Diament” - zaprojektowana przez pracownię architektoniczną Schmidt, Hammer & Lassem z Aarhus na Jutlandii).
Ideą przyświecającą utworzeniu portalu było promowanie Danii i turystyki w tym kraju (pomysłodawczynią strony jest Agnieszka Blandzi, dyrektor Visit Danemark, duńskiej organizacji rządowej promującej turystykę), dlatego portal zawiera m.in. propozycje designerskich tras turystycznych: m.in. Kopenhaskie Szlaki, Wokół Zelandii, Przez Jutlandię.
- Pojęcie „duński design” stało się już globalną marką, znakiem towarowym – powiedział podczas konferencji zorganizowanej 5 kwietnia br. z okazji uruchomienia portalu, ambasador Danii w Polsce Hans Michael Kofoed–Hansen. Przytoczył przy tym trzy przykłady: aparaty słuchowe (50 proc. światowego rynku tych produktów należy do producentów z Danii), turbiny wiatrowe – połowa działających na świecie pochodzi z Danii oraz butelki piwa Karlsberg. – Nie twierdzę, że wszystkie butelki kopiują design Karlsberga, ale to przykład na skuteczny wynik dobrze zaprojektowanego, długotrwałego procesu. – dodał.
Ambasador przypomniał, że hitem duńskiej prezentacji na EXPO 2010 jest słynna rzeźba - Mała Syrenka – przeniesiona z Kopenhagi do Szanghaju z racji fascynacji Chińczyków baśniami Andersena. – Popularność Syrenki jest dowodem na to, że rzeźba została „dobrze zaprojektowana” już 100 lat temu – żartował.
W trakcie konferencji wręczono nagrody trzem laureatkom z Polski konkursu ogłoszonego przez firmę BoConcept. Informowaliśmy już o tym: www.iwp.com.pl/rynek_aktualnosc/1133/Trzy_projektantki_z_Polski_laureatkami_konkursu_BoConcept/

MASZ PYTANIE?

Informacji udzieli Ci:

Sekretariat
iwp@iwp.com.pl
tel. (22) 860 00 66,
fax. (22) 831 64 78