Strona główna » Centrum wiedzy

AKTUALNOŚĆ Z RYNKU

Zmarł Jacek Karpiński

AAH1.JPGJacek Karpiński urodził się w roku 1927. W roku 1941 wstąpił do Szarych Szeregów, walczył w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie studiował na Politechnice Łódzkiej i Warszawskiej. W roku 1951 uzyskał dyplom na Wydziale Elektroniki u prof. Janusza Groszkowskiego. W roku 1960 zwyciężył w ogólnoświatowym konkursie młodych talentów techniki organizowanym przez UNESCO w Harvard Computation Laboratory. W latach 1961-1962 był stypendystą UNESCO w USA – m.in. na Harvardzie i Massachusetts Institute of Technology. Był m.in. starszym konstruktorem w ZWUE T-12 na warszawskim Żeraniu, adiunktem w Instytucie Podstawowych Problemów Techniki PAN oraz kierownikiem Pracowni Sztucznej Inteligencji w Instytucie Automatyki PAN. W latach 1965-1969 kierował Pracownią Komputerów w Instytucie Fizyki Doświadczalnej Uniwersytetu Warszawskiego. Następnie w latach 1970-1973 był dyrektorem i głównym konstruktorem Zakładu Minikomputerów w Warszawie, a od 1974 do 1981 kierownikiem Pracowni Komputerów i wykładowcą Politechniki Warszawskiej. Szykanowany przez władze w okresie PRL-u i stanu wojennego zajął sie hodowlą świń.
W latach 1990-1993 był doradcą ds. informatyki ministrów Leszka Balcerowicza i Andrzeja Olechowskiego. Ostatnio pracował jako konsultant, programista, konstruktor.
Jest m.in. autorem konstrukcji pierwszych aparatów USG (współprojektant L. Filipczyński ), maszyny AAH (wg pomysłu Józefa Lityńskiego z Państwowego Instytutu Hydrologiczno-Meteorologicznego) - do długoterminowych prognoz pogody na podstawie analizy harmonicznych Fouriera i AKAT-1 – pierwszego na świecie tranzystorowego analizatora równań różniczkowych (współprojektanci: Wróblewski Andrzej Jan, Miedza-Tomaszewski Stanisław). W roku 1965 skonstruował skaner do analizy fotografii zderzeń cząstek elementarnych, wspomagający komputer KAR-65 - pierwszy w Europie komputer asynchroniczny (współprojektanci: Kupniewski Tadeusz, Wołowski Andrzej, Wierzbicka Diana, Miedza-Tomaszewski Stanisław).
Jest ojcem minikomputera K-202, na układach scalonych małej i średniej integracji (pierwszy na świecie uniwersalny, modularny minikomputer 16-bitowy z adresowaniem pamięci do 8 MB, współprojektanci: Jezierska Elżbieta, Ziemkiewicz Andrzej, Szwaj Zbysław, Pajkowska Teresa, Jarosławski Krzysztof).
 

MASZ PYTANIE?

Informacji udzieli Ci:

Sekretariat
iwp@iwp.com.pl
tel. (22) 860 00 66,
fax. (22) 831 64 78