Strona główna » Centrum wiedzy

AKTUALNOŚĆ Z RYNKU

Dobry design, to funkcjonalny design

„Istnieje przekonanie, że projektanci to osoby, od których zależy sukces lub porażka projektów przemysłowych. Chciałbym zaznaczyć, że my, projektanci, nie zdziałamy cudów. Nie możemy pracować sami. Potrzebujemy wsparcia firmy i właściwego, skutecznego działania i współpracy wszystkich jej działów: technicznego, marketingu, handlowego. Bez ich zaangażowania bardzo trudno odnieść sukces” – podkreślał podczas wykładu 19 listopada w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie hiszpański designer Joan Gaspar, gość II edycji „Projektu Dizajn”.
Joan Gaspar na przykładzie swoich prac pokazał, że dobry design, to taki, który jest funkcjonalny. Podkreślał przy tym, że każda branża ma swoje wymagania, np. lampy, kiedy świecą, wprowadzają odpowiednią atmosferę i przekształcają przestrzeń, natomiast kiedy są wyłączone, muszą być proporcjonalne, tak samo jak inne przedmioty. W przypadku umywalek zaś liczy się nie tylko elegancka forma, dlatego zaprojektowane przez Gaspara umywalki mają „drugi plan” w dolnej części, która umywalce nadaje oryginalną formę oraz przeciwdziała rozpryskiwaniu się wody. Gaspara zainspirowało przy tych projektach malarstwo Kazimierza Malewicza.
Wykładowi towarzyszyła wystawa prac Gaspara: lampy (m.in.: Atlas, Atila, Espejito, Flash, LED Pipe, Polita), krzesła (m.in.: Bob, Carmen, Frida, Julia, Julieta, Lisboa, Petra), elementy przestrzeni domowej (wieszak Hulot, stół H2O, stolik Hulot i donice Drink), latarnia Inter oraz ceramika łazienkowa (umywalki Art, Com, Orbita, Post).
„Projekt Dizajn”, w ramach którego gościł Joan Gaspar, to spotkania projektantów z projektantami połączone z dyskusją o roli designu w biznesie, sztuce oraz życiu codziennym, organizowane przez firmę Roca Polska.

MASZ PYTANIE?

Informacji udzieli Ci:

Sekretariat
iwp@iwp.com.pl
tel. (22) 860 00 66,
fax. (22) 831 64 78