Strona główna » Centrum wiedzy

AKTUALNOŚĆ Z RYNKU

Polka wyróżniona w konkursie Design Zero Nine

Warszawa, 8.09.2009

Dominika Rams, projektantka z Polski otrzymała trzecie miejsce w europejskim konkursie Design Zero Nine organizowanym w ramach Europejskiego Roku Kreatywności i Innowacyjności przez Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EKES).

Projekt „USELESS” (w jęz. ang. gra słów oznaczająca jednocześnie ‘zużywaj mniej' i ‘bezużyteczny’) to po prostu korek, którym można zatkać gniazdko elektryczne lub kran. Autorka w ten prowokacyjny, a jednocześnie dobitny sposób uświadamia potrzebę ograniczenia zużycia energii elektrycznej i wody. Korek został wyprodukowany z tworzywa pochodzącego z recyklingu i nadaje się do ponownego przetworzenia.

Dominika Rams urodziła się we Wrocławiu, ale od 1988 mieszka w Niemczech. Studiowała wzornictwo przemysłowe w Holandii na Academy of Fine Arts Maastricht, obecnie pracuje jako niezależna projektantka.

Konkursowe prace miały być nie tylko innowacyjne, ale również produkowane zgodnie z zasadami rozwoju zrównoważonego, z uwzględnieniem kwestii zmian klimatycznych i energetyki oraz ochrony środowiska. Zgłoszono ponad sto projektów z 24 państw UE.

Zwycięski projekt to domek dla pszczół zaprojektowany przez Irlandczyka Jamesa Ennisa. Drugie miejsce przyznano projektowi „Dynamic” Maura Amorusa z Turynu.

W jury zasiadała m.in. Czesława Frejlich, redaktor naczelna kwartalnika poświęconego projektowaniu 2+3D, kurator i profesor wzornictwa.

Wystawa prezentująca 30 najlepszych projektów oraz nagrodzone prace zostanie otwarta w siedzibie EKES-u w Brukseli w dniu 9 grudnia 2009 r

Nika_Rams_-_use_less_energy_no.1_-_300_dpi_0.jpgNika_Rams_-_use_less_water_1_-_300_dpi.jpg

 

Nika_Rams_-_use_less_energy_no.2_-_300_dpi_0.jpg

kp/jb

Więcej…

Zobacz także:

Polak Finalistą Jump the Gap

MASZ PYTANIE?

Informacji udzieli Ci:

Sekretariat
iwp@iwp.com.pl
tel. (22) 860 00 66,
fax. (22) 831 64 78