Strona główna » Centrum wiedzy

AKTUALNOŚĆ Z RYNKU

800 mln zł na innowacje

Warszawa, 01.09.2009

Już we wrześniu przedsiębiorcy będą mogli starać się w PARP o dofinansowanie innowacyjnych projektów. Wsparcie unijne kierowane jest do małych i średnich firm.

W sumie do wzięcia jest ok. 800 mln zł, z czego największa kwota do podziału – ok. 700 mln zł (jak szacuje „Rzeczpospolita”) przeznaczona jest na dotacje na innowacyjne inwestycje (działanie 4.4 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka). Kwota ta jest znacznie niższa od wcześniej oczekiwanej (ok. 1 mld zł).

„Pula środków we wrześniowym konkursie jest najmniejsza z dotychczasowych naborów. Zdecydowaliśmy się na taki krok, ponieważ tym razem o wsparcie będą mogły starać się tylko małe i średnie przedsiębiorstwa” – powiedział cytowany przez „Gazetę Prawną” Jarosław Pawłowski, wiceminister rozwoju regionalnego.

Duże firmy zostały wykluczone ponieważ do MSP powinno trafić co najmniej 70 proc. unijnych pieniędzy w działaniu 4.4. Tymczasem na razie jest to tylko 60 proc.

Nowością dla przedsiębiorców jest także kryterium innowacyjności produktu, które zastosowane będzie po raz pierwszy po to, by wykluczyć z dofinansowania pseudo-innowacje, a wspierać te inicjatywy, gdzie rzeczywiście zastosowano najnowsze światowe technologie.

Przedsiębiorcy będą także mogli ubiegać się o dofinansowanie projektów z obszaru 4.2 POIG obejmującego działalność w zakresie prowadzenia prac B+R, w tym opracowanie i aktualizację oprogramowania, wprowadzenia innowacji, opracowanie wzorów przemysłowych i użytkowych, strategii przekształcenia przedsiębiorcy w CBR. Tu kwota do podziału wynosi ok. 75 mln zł.

Konkurs na wsparcie rozwoju strefy badawczo-rozwojowej w firmach (4.2 POIG) miał zostać ogłoszony 31 sierpnia, ale PARP przesunęła termin na 4 września 2009 r. Dla przedsiębiorców oznacza to tylko tyle, że mogą składać wnioski nie do 14 września 2009 r. lecz do 28 września 2009 r.
kp/es
Więcej...

MASZ PYTANIE?

Informacji udzieli Ci:

Sekretariat
iwp@iwp.com.pl
tel. (22) 860 00 66,
fax. (22) 831 64 78