Strona główna » Centrum wiedzy

AKTUALNOŚĆ Z RYNKU

Polski design kobietami stoi

Warszawa, 24.08.2009
 

Książkę o kobietach w polskim designie napisał Włoch, a jej premiera odbędzie się w Londynie już 23 września. Jedną z bohaterek książki jest kobieta z IWP.

Książka nosi tytuł „Discovering Women in Polish Design: Interviews & conversations” (Odkrywanie kobiet w polskim designie: wywiady i rozmowy), a jej autorem jest Gian Luca Amadei, dziennikarz związany z prestiżowym międzynarodowym magazynem o architekturze i designie Blueprint. Przyjechał do Polski i zobaczył, że tu największym muzeom sztuki współczesnej szefują kobiety, mniejsze galerie w większości są prowadzone przez kobiety, dyrektorem Zamku w Cieszynie jest kobieta, prezesem IWP jest kobieta (Beata Bochińska), w mediach designem zajmują się głównie kobiety, wśród projektantów też ich mnóstwo.

Tak powstał pomysł na książkę. W jego realizacji pomogły Polki z Londynu: Miśka Lovegrove, żona słynnego projektanta Rossa Lovegrove’a oraz pracująca w jego studio Anna Pietrzyk-Simone.


Premiera książki odbędzie się podczas wernisażu wystawy „Young Creative Poland” zorganizowanej na London Design Festival, a oba wydarzenia wpisują się w cykl imprez z okazji Roku Polskiego w Wielkiej Brytanii (maj 2009 – maj 2010). Towarzyszyć jej będzie dyskusja panelowa Odkrywanie Polskiego Wzornictwa, którą poprowadzi Vicky Richardson – edytor Blueprint, z udziałem trzech kobiet przedstawionych w książce. Jedną z nich będzie Maja Ganszyniec – projektantka produktu, laureatka organizowanego przez IWP konkursu Young Design 2009.

Najpierw wydawnictwo będzie do kupienia na wystawie w Londynie, w październiku dostaną je też prenumeratorzy Blueprinta. Trwają prace nad edycją w Polsce. Być może ukaże się na naszym rynku jeszcze przed końcem roku.

es/kp

Więcej…
Zobacz także: 

Znamy laureata konkursu Young Design 2009

Imagine Cup 2009 - trzy polskie drużyny na podium

MASZ PYTANIE?

Informacji udzieli Ci:

Sekretariat
iwp@iwp.com.pl
tel. (22) 860 00 66,
fax. (22) 831 64 78