YOUNG DESIGN 2013

zielone_bialet__o__2_.jpg


12 czerwca 2013 w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego Kapituła Stypendialna pod przewodnictwem prezes IWP Bożeny Gargas wybrała laureatkę 6. edycji konkursu Young Design.
Została nią Sabina Kamińska z Lublina, absolwentka wydziału Architektury Wnętrz krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Young Design ma na celu wskazanie najbardziej obiecujących projektantów młodego pokolenia, takich, którzy rozumieją rynek i będą umieli w przyszłości pracować z przemysłem. W 2013 roku w konkursie startowało 46 uczestników z których wyłoniono finałową dziesiątkę.

Laureatka otrzymała nagrodę w wysokości 20 000 zł ufundowaną przez ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bogdana Zdrojewskiego. Nagroda ma zostać przeznaczona na sfinansowanie wybranej formy zdobywania wiedzy i doświadczeń zawodowych. Laureatka nagrodzona została także ufundowaną przez 3Dconnexion Polska Sp. z o.o. SpacePilot Pro, profesjonalną myszką 3D, która umożliwia projektantom pracę w najbardziej wymagających środowiskach programów 3D. Oprócz tego miała możliwość uczestniczenia w obradach jury jubileuszowej, 20. edycji konkursu Dobry Wzór oraz zaprezentowała swój projekt podczas gali finałowej w październiku. W ramach programu stażowego Polyester-design.com Laureatka w lipcu odbyła staż w firmie Sobierajski i Projektanci.

Uzasadnienie jury:

Jury zwróciło uwagę na społeczną wrażliwość projektu, zainteresowanie środowiskiem szkolnym i konieczną w polskiej szkole zmianą systemu nauczania, która w miejsce rzędów ławek wprowadzi nowe systemy mebli do pracy w grupach problemowych. FoldDesk - projekt Pani Sabiny Kamińskiej zwraca uwagę wysokimi wartościami projektowymi, odpowiada na wielość zadań jakie stawia przed meblami środowisko szkolne. Projekt Pani Sabiny Kamińskiej może stać się elementem wychowania estetycznego młodzieży. To właśnie obcując z meblami dobrze zaprojektowanymi i funkcjonalnymi, młode pokolenie uczy się doceniać dobry design – rozwiązujący problemy, praktyczny i elastycznie dostosowujący się do zmiennych warunków.

sabina_kaminska.jpgSabina Kamińska pochodzi z Lublina, jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych im.Jana Matejki w Krakowie, ukończyła wydział Architektury Wnętrz. Wcześniej studiowała na Politechnice Białostockiej Architekturę Wnętrz.

 

O projekcie FoldDesk:

Projekt przedstawia nową koncepcję mebli szkolnych. Założeniem projektowym było stworzenie miejsca pracy ucznia, które pomaga przyswajać wiedzę przy pomocy najnowszych metod edukacyjnych, a także zastosowanie elastycznych rozwiązań, które pozwoliłyby na budowanie kreatywnej przestrzeni szkolnej.
Ławka przystosowana jest do pracy z laptopem i stanowi dynamiczny mebel w klasie przez możliwość budowania wielu scenariuszy użytkowania za pomocą łączenia ławek w grupy. Ma to na celu stymulować i pobudzać do nauki, nie zapominając o możliwości pracy indywidualnej. Mebel dopasowany jest do wygodnego korzystania zarówno osobom praworęcznym jak leworęcznym. Projekt optymalizuje koszty, jest solidny i trwały.

Meble_szkolne_kaminska_2.jpgMeble_szkolne_kaminska_1.jpg

Kolorystyka jest neutralna i nie rozprasza użytkowników. Forma ma przełamać stereotyp wizerunkowy ławki szkolnej. Przy tym rozwiązania mają być wysublimowane. Blat ławki szkolnej jest składany do pionu a także jest możliwość przewrócenia na drugą stronę bez wyjmowania go z konstrukcji. Ławka jest transportowana przez jedną osobę po poprzednim złożeniu blatu do piony i konstrukcji nóg do jednej płaszczyzny za pomocą rączki. Krzesełko jest sztaplowane. Posiada wycięcie w oparciu służące jako haczyk na plecak.
 

Finaliści konkursu Young Design 2013

Jan Godlewski (021985), ASP w Warszawie
LED TENT

 ledtent.jpg

 Jan Maciej Kochański
(850615), ASP w Warszawie
CLIP – składany stolik pomocnik

stolik_clip.jpg 

Wiktoria Lenart (228722), ASP we Wrocławiu
WORKNEST – modułowe miejsce pracy dla kreatywnych ludzi

WORKNEST_WIKTORIA_LENART_male.jpg

 


Łukasz Paszkowski
(413702), ASP w Katowicach
Mobilny system interaktywny do kuchni

paszkowski.jpg

 


Przemysław Słowik
(156251), ASP we Wrocławiu
sofa wielozadaniowa V8

v8.jpg

 


Krzysztofa Staniszewska
, (870421), ASP w Gdańsku,
Parasol sztormowy

parasol_sztormowy_2_Staniszewska.jpg

 


Marta Stanisz
, (807708), ASP w Krakowie
Press – zestaw do domowego wyrobu białego sera

press.jpg

 


Maria Świerczyńska
(190712), ASP w Poznaniu
PASSEREK – budka lęgowa dla wróbla

paserek_1_minijpg.jpg

 

\

 


Bogumiła Zawada
(338728 ), ASP w Łodzi
Moon – system elementów do wyposażenia pokoju szpitalnego
 
moon_1.jpg

 

MASZ PYTANIE?

Informacji udzieli Ci:

Katarzyna Figura
Tel.: (22) 860 00 82
e-mail: katarzyna_figura@iwp.com.pl