YOUNG DESIGN 2014

logo.jpg

Konkurs Young Design 2014 rozstrzygnięty!

30 maja 2014 w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego Kapituła Stypendialna wybrała laureatkę 7. edycji konkursu Young Design. Jest nią Katarzyna Gierat ze Skawiny, studentka Wzornictwa na studiach II stopnia Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.

Young Design ma na celu wskazanie najbardziej obiecujących projektantów młodego pokolenia, takich, którzy rozumieją rynek i będą umieli w przyszłości pracować z przemysłem. W 2014 roku w konkursie startowało 39 uczestników z których wyłoniono finałową jedenastkę.

Laureatka otrzymała stypendium im. Wandy Telakowskiej w wysokości 20 000 zł ufundowane przez ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bogdana Zdrojewskiego.
Ponadto Katarzyna Gierat otrzymała również możliwość odbycia stażu w studiu projektowym NC.Art. Kolejna nagroda to zaprezentowanie swoich projektów podczas gali finałowej konkursu Dobry Wzór 2014. Dodatkową nagrodą są konsultacje biznesowe dotyczące prowadzenia startupu w ramach działań prowadzonych przez AIP.

Propozycje odbycia stażu otrzymali również dwaj finaliści - Łukasz Paszkowski w firmie FLOWAIR, a Sylwester Szymański w NOTI.

Uzasadnienie jury:
Jury zwróciło uwagę na wyjątkowe walory projektowe siedziska - Zbujak – to mebel reagujący na zmiany socjologiczne, wypisujący się w nowe zachowania młodzieży i wyznaczający nowe trendy w projektowaniu mebli. Pani Katarzyna Gierat tworzyła swój projekt w oparciu o badania i twórczo je wykorzystała.

yd2014_KG.jpg

Katarzyna Gierat
pochodzi ze Skawiny, studiuje na Wydziale Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Uczestniczka programów CEEPUS w Academy of Fine Arts And Design na University of Ljubliana w Słowenii oraz ERASMUS w Faculdade de Belas Artes na Universidade do Porto w Portugalii.
Podczas finału Young Design 2014 laureatka zaprezentowała projekt siedziska Zbujak, który jest jej pracą dyplomową w Katedrze Projektowania Ergonomicznego.

Zbujak.jpg

O projekcie Zbujak:

Zbujak to młodzieżowe siedzisko sprzyjające dynamice pozycji. Zaprojektowany z myślą o osobach młodych, które większość dnia spędzają za szkolnym biurkiem. Zmęczeni wielogodzinną statyczną pozycją potrzebują zmian. Zbujak pozwala na przyjęcie dwóch pozycji: wyższej i niższej. Pierwsza z nich to tzw. „koński siad”, który sprzyja utrzymaniu naturalnej krzywizny kręgosłupa. Siedzisko w pozycji niższej może być statyczne, przy dalszym wychyleniu pozwala jednak na swobodny ruch bujania oraz ruch wysiłkowy. Forma siedziska wynika z jego funkcji oraz danych ergonomicznych. Uchwyty znajdujące się od wewnętrznej strony profili ułatwiają przenoszenie.
Zbujak wykonany jest z dwóch symetrycznych elementów ze spienionego polistyrenu. Miejsca styku ciała z siedziskiem pokryte zostały pianką poliuretanową zwiększającą komfort siedzenia. Dwie połówki wykończone są tworzywem sztucznym w technologii Line-x i połączone ze sobą trzema elementami w kształcie.
Dzięki użytym materiałom i konstrukcji jest lekki, bezpieczny i odporny na warunki atmosferyczne. Jego małe gabaryty umożliwiają zastosowanie w niewielkich przestrzeniach.


Finaliści Young Design 2014

Aneta Ciok, studentka ASP w Łodzi (200514)
Projekt: Stoliki Double 1 i Double 2

Aneta_Ciok_2.jpg

Aneta Ciok_Strona_5_1.jpg

Karol Cyrulik absolwent ASP w Krakowie (723835)
Projekt: LOOP – siedzisko do przestrzeni wspólnej

Strony_od_LOOP_prezentaja_na_ekran.jpg

 

 Jan Godlewski, absolwent ASP w Warszawie (021985)
Projekt: PLY – meble ze sklejki

Godlewski.jpg

 

Jan Lutyk, absolwent ASP w Warszawie (111186)
Projekt: Składana drabina

Strony_od_YOUNG_DESIGN_111186.jpg


Łukasz Paszkowski
, student ASP w Katowicach (873213)
Projekt: Seria pojazdów elektrycznych dla marki Melex

melex_Lukasz_Paszkowsk_2.jpg

melex_Lukasz_Paszkowski.jpg


Maciej Sobczak, absolwent ASP w Warszawie (200414)
Projekt: PureRosary - aplikacja mobilna na smartfony

Strony_od_200414_portfolio_2.jpg

Strony_od_200414_portfolio.jpg


Jarosław Szaran,
absolwent ASP w Warszawie (178126)
Projekt: Zestaw Moonimal

PURESHAPE_1_178126.jpg

PURESHAPE_2_178126.jpg

SMARTWALLET_2_178126.jpg

 

Nikodem Szpunar, absolwent ASP w Warszawie (777777)
Pojekt: Rodzina siedzisk Prop

Strony od Plansze 777777-2_1.jpg

Strony_od_Plansze_777777.jpg

 

Sylwester Szymański, absolwent Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu (891218)
Projekt: UARV – bezzałogowy aparat latający jako wsparcie dla GOPR

UARV_sylwester_plansza1.jpg

UARV_sylwester_plansza2.jpg

 

‘TO DO Product Design’ Tomasz Orzechowski, absolwent ASP w Krakowie i Katarzyna Jakubowska, absolwentka Politechniki Krakowskiej (778577)
Projekt: CALDO – kafel ceramiczny do budowy powierzchni grzewczych
 

caldo2.jpg

caldo.jpg

 

Zobacz laureatów poprzednich edycji >>

MASZ PYTANIE?

Informacji udzieli Ci:

Katarzyna Figura
Tel.: (22) 860 00 82
e-mail: katarzyna_figura@iwp.com.pl