Strona główna » Projekty » Wystawy » Wystawa Dobrych Praktyk Wzorniczych – Yves Behar – GDD09

WYSTAWA DOBRYCH PRAKTYK WZORNICZYCH – YVES BEHAR – GDD09

9-19 lipca
Gdynia, Pomorski Park Naukowo-Technologiczny; Al. Zwycięstwa 96/98
czynne codziennie, w godz. 10.00-20.00.
WSTĘP WOLNY

Instytut Wzornictwa Przemysłowego przygotował wystawę prezentującą sylwetkę Yvesa Béhara i zaprojektowane przez niego obiekty ilustrujące modele współpracy projektanta z przedsiębiorstwem. Jest to m.in. laptop XO za 100 dolarów - projekt, w którym zamawiającym jest organizacja pozarządowa (OLPC; One Laptop Per Child). Tego laptopa nie kupuje się, ot tak, w sklepie. Służy dzieciom z najbiedniejszych regionów świata. W Gdyni dorośli i dzieci mają wyjątkową okazję, aby go poznać i sprawdzić, jak działa..

Pomysł rzucił Nicolas Negroponte, pionier komputerowego designu: - Dajmy każdemu dziecku możliwość dostępu do wiedzy przez Internet. I założył fundację OLPC (One Laptop Per Child – jeden laptop dla jednego dziecka). Yves Béhar zaprojektował laptop tani w produkcji, ładny i łatwy w obsłudze. Dziś kupują go rządy i organizacje pozarządowe w krajach rozwijających się i rozdają dzieciom w wieku szkolnym. Ten i inne ciekawe projekty Yves’a Béhara dla dzieci oraz metody pracy projektanta pokazuje jego wystawa.

Projektanci i przedsiębiorcy na obu wystawach mają okazję poznać najlepsze przykłady mądrego i funkcjonalnego wzornictwa oraz zrozumieć jego rynkową przewagę. Wszyscy zapraszani są z dziećmi, które będą mogły korzystać z interaktywnych zabaw z małym laptopem.

Yves Béhar to jeden z najbardziej znanych projektantów wzornictwa przemysłowego na świecie. Projektował m.in. dla takich firm, jak: Herman Miller, MINI, Sony, Target, Nike, Swarovski, Cassina. Otrzymał prestiżową Narodową Nagrodę dla Projektantów za Projekt Przemysłowy. Kieruje programem Wzornictwa Przemysłowego w Kalifornijskiej Wyższej Szkole Artystycznej w San Francisco.

loga_word_male.jpg

Wystawa współfinansowana ze środków Europejskiego Fundusz Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.