Strona główna » Projekty » Wystawy » Projektanci Dzieciom

PROJEKTANCI DZIECIOM

4 grudnia 2008 – 2 lutego 2009
Instytut Wzornictwa Przemysłowego
sala im. prof. Wandy Telakowskiej

Komisarz wystawy: Ewa Cieślik

baner_mini_maly.jpg

Projekt Projektanci dzieciom obejmował dwie wystawy i warsztaty z projektowania.

YVES BÉHAR - to pierwsza wystawa doświadczeń światowego wzornictwa zorganizowana w ramach programu Zaprojektuj Swój Zysk. Na wystawie zostały zaprezentowane projekty jednego z najciekawszych współczesnych projektantów Yves’a Béhara:

  • Laptop XO - przykład współpracy Béhara z organizacją non-profit OLPC (One Laptop Per Child). Pokazano słynny laptop za 100 dolarów oraz proces jego powstawania.
  • Y Water - przykład projektowania produktu komercyjnego, z dodaniem mu wielkich wartości. Opakowania do napojów organicznych Y Water są przykładem wprowadzenia w życie bardzo popularnej dziś idei dawania drugiej szansy produktom. Nie chodzi tylko o recykling, ale też o wykorzystanie produktu, po drobnych modyfikacjach, w innej niż pierwotna roli.

Kilkanaście laptopów i kilkaset butelek było do dyspozycji dzieci! Projektanci Dzieciom. Wystawa Światowego Wzornictwa - Yves Behar loga_word_male.jpg
Wystawa YVES BÉHAR współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskich Funduszy Rozwoju Regionalnego.

KREATYWNY KALENDARZ - wystawa zorganizowana wraz z Urzędem Miasta Warszawy prezentowała kalendarz, w którym 12 polskich projektantów pokazało dzieciom, że przedmioty, które je otaczają zostały wcześniej przez kogoś zaprojektowane. Inna ciekawa cecha kalendarza jest brak podziału na tygodnie, są tylko kolejne dni w kolejnych miesiącach. Dzięki temu jest to kalendarz na wiele lat. Przed wystawą zapraszaliśmy nauczycieli dzieci w wieku 5-12 lat na warsztaty, podczas których mówiliśmy, jak wykorzystać wystawę do zajęć z dziećmi.

syrenka.png

Wystawa Kalendarza Kreatywnego finansowana ze środków Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.
 

WARSZTATY Z PROJEKTOWANIA dla dzieci i młodzieży. Instytut zorganizował je wspólnie z Fundacją Młodej Kultury Hopsiup Project. Były prowadzone przez projektantów wzornictwa i obejmowały różne zagadnienia z zakresu projektowania, takie jak forma, kolor, materiał, proporcje. (Udział w warsztatach był płatny). 

Projektanci Dzieciom