Strona główna » Projekty » Wystawy » Energia odnawialna - GDD09

ENERGIA ODNAWIALNA - GDD09

9-30 lipca
Gdynia, pl. Grunwaldzki, ul. Waszyngtona 21, al. Jana Pawła II, Skwer Kościuszki

totemy.jpg

Jednym z istotniejszych wyzwań współczesnego świata jest zaprojektowanie zrównoważonego rozwoju, który zakłada odpowiedzialne ukształtowanie relacji pomiędzy wzrostem gospodarczym, dbałością o środowisko a zdrowiem człowieka.
Wystawa, zorganizowana we współpracy z ENERGA S.A. poświecona jest właśnie energii odnawialnej, 4 żywiołom i 4 czystym źródłom energii. W przestrzeni miasta, w czterech strategicznych miejscach. Gdyni prezentujemy oryginalne, specjalnie zaprojektowane cztery obiekty symbolizujące wykorzystanie tych źródeł energii. Każdy z obiektów - ‘totemów’, zaopatrzony jest w informacje na temat danego żywiołu oraz możliwości wykorzystania, jako źródła energii.
Totemy zostały zaprojektowane przez gdańskie Studio 1:1. Temat zrównoważonego rozwoju, który zakłada odpowiednio i świadomie ukształtowane relacje pomiędzy wzrostem gospodarczym, dbałością o środowisko i zdrowie człowieka, jest jednym z istotniejszych, którymi zajmuje sie w dzisiejszym świecie również design. Staje sie on szczególnie bliski projektantom, dla których tworzenie lepszej, jakości życia jest zadaniem i wyzwaniem. To projektanci często we współpracy z inżynierami i architektami proponują nowe rozwiązania i urządzenia pozyskiwania i przetwarzania energii odnawialnej, czy to w formie wiatraków, rozwiązań dla hydroelektrowni, specjalnych kotłowni do spalania biomasy, czy tez urządzeń z zastosowaniem kolektorów energii słonecznej.
Szukają też kreatywnych sposobów projektowania produktów użytku osobistego, które ten rodzaj energii mogą wykorzystywać. Dzisiaj jeszcze technologia nie jest tania. Kreatywność designerów powinna przynieść dostępne i powszechne rozwiązania. Promienie słoneczne i palenie ognisk, wykorzystywanie wiatru i wody człowiek wykorzystuje od dawna. Dzisiaj jak nigdy wcześnie, zdajemy sobie sprawę z możliwości jej wykorzystania dla zrównoważonego rozwoju świata. To zadanie właśnie dla projektantów i ich zespołów.
Wystawa „Energia odnawialna” wpisuje się w działania edukacyjne inicjatywy Partnerstwo dla Klimatu.

W czterech punktach Gdyni stoją przeskalowane obiekty symbolizujące źródła energii odnawialnej:

SŁOŃCE – przeskalowana lampa zasilana panelem słonecznym, pl. Grunwaldzki
Słońce jest niewyczerpanym i powszechnie dostępnym źródłem energii, a jej ilość docierająca do Ziemi jest wielokrotnie wyższa niż wszystkie inne źródła energii odnawialnej i nieodnawialnej (węgiel, gaz, ropa) razem wzięte.

BIOMASA – energetyczna wierzba, Skwer Kościuszki róg Świętojańskiej
Biomasa (słoma, siano, rośliny energetyczne, odpady drzewne) w Polsce uznana jest za źródło energii o największych zasobach i wyjątkowo tanie. Wykorzystuje się ją do produkcji biopaliw, jako źródło energii cieplnej i elektrycznej.

WODA – rzeźba z wiader, ul. Waszyngtona 21, przed centrum handlowym Gemini
Energia wody jest ekologicznie czysta, ale dostępna jedynie na obszarach z odpowiednio dużą ilością opadów oraz o korzystnym ukształtowaniu terenu.
W Polsce większość jej zasobów (około 68%) skupionych jest na terenach dorzeczy Wisły, zwłaszcza prawobrzeżnych dopływów.

WIATR – wiatrak, al. Jana Pawła II, przy Róży Wiatrów
Jak wygląda? To zadanie dla wszystkich zainteresowanych – poszukajcie i zobaczcie.
Gdzie wiatr, tam wiatraki. W Polsce jest ich najwięcej na wybrzeżu Morza Bałtyckiego oraz na krańcach północno-wschodnich.