Strona główna » Projekty » Wystawy » Designer Roku 2010 Tomasz Augustyniak

DESIGNER ROKU 2010 TOMASZ AUGUSTYNIAK

 

11 marca – 10 kwietnia 2011
Instytut Wzornictwa Przemysłowego, Warszawa, ul. Świętojerska 5/7
Sala tzw. Małpiarnia
10.00 -19.00 codziennie oprócz poniedziałków
Wystawa z audioprzewodnikiem
Wstęp wolny!

 logotyp_dr2010_min.jpg

Komisarz: Kaja Kobylańska, IWP

Scenografia: Tomasz Augustyniak

Identyfikacja wizualna: Irek Popek

Designer Roku 2010 Tomasz Augustyniak to wystawa laureata nagrody specjalnej przyznanej po raz czwarty przez prezesa Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie, w ramach 17. edycji konkursu „Dobry Wzór 2010” na najlepiej zaprojektowane produkty i usługi na polskim rynku.

Tomasz Augustyniak znany jest przede wszystkim jako projektant mebli. Ma na koncie ponad 170 projektów wdrożonych do produkcji, udział w kilkudziesięciu wystawach w Polsce i za granicą oraz kilkanaście nagród w konkursach wzorniczych. Zaprojektowana przez niego kolekcja multisensorycznych mebli dziecięcych „Meee” dla firmy Meble VOX zdobyła nagrodę „Dobry Wzór 2010” w kategorii Sfera domu.

Beata Bochińska, prezes IWP, tak argumentowała swój wybór Designera Roku 2010:
„Ten projektant jest wyjątkowym przykładem połączenia talentu, profesjonalizmu, umiejętności tworzenia rozpoznawalnego stylu i pragmatycznego podejścia do rynku. Korzystając z jego doświadczenia wielu producentów budowało swoje pierwsze modelarnie i prototypownie. Jego umiejętności poszukiwania nowych rozwiązań i dbałości o wysokie standardy wykonania produktu wiele polskich firm zawdzięcza pozycjonowanie swoich marek na wymagającym i bardzo konkurencyjnym rynku”.

Na wystawie prezentujemy projekty Tomasza Augustyniaka wdrożone na rynek przez polskich producentów mebli: Comforty, Mikomax, NOTI, PROFIm oraz Meble VOX. Wystawa pokazuje profesjonalne rozwiązania wzornicze uwzględniające zarówno możliwości producenta, jak i potrzeby konsumenta. Zgromadzone na wystawie produkty stanowią owoc ścisłej współpracy projektanta z przedsiębiorcami, wynikają z wielu decyzji i kompromisów koniecznych do osiągnięcia zamierzonego celu. Dowodzą, iż projektowanie przemysłowe to wieloetapowy proces, który, oprócz oczywistej sprawności warsztatowej, wymaga od projektanta umiejętności spojrzenia na problem zarówno z perspektywy użytkownika, jak i producenta.

Producenci mebli, głównie z przyczyn ekonomicznych, często pomijają ważny etap w strategii wdrażania nowego produktu, który polega na przeprowadzeniu analizy rynku czy badań fokusowych. Tymczasem dla projektanta to wiedza niezbędna do rozpoczęcia stadium projektowania. Tomasz Augustyniak, dzięki wieloletniemu doświadczeniu w branży i doskonałej znajomości specyfiki polskiego rynku mebli, dobrze rozumie potrzeby producentów. W swoich projektach odnajduje „złoty środek” na konkurencyjność przedsiębiorstw (nie tylko na rynku lokalnym), poprawę sytuacji ekonomicznej producenta, pozycjonowanie marki czy pozyskanie nowego segmentu klientów, nie tracąc przy tym z pola widzenia docelowego odbiorcy produktu.

Wśród prezentowanych mebli można zobaczyć m. in. sofę BADU wyprodukowaną dla com40 oraz kolekcję mebli multisensorycznych MEEE firmy Meble Vox, zdobywcę nagrody „Dobry Wzór 2010” w kategorii Sfera domu.

Sofa BADU została zaprojektowana z myślą o stworzeniu jak najbardziej komfortowego, trwałego i spersonalizowanego miejsca do wypoczynku. Augustyniak podporządkował formę mebla jego funkcji użytkowej – tradycyjny układ sprężyn i naturalnego pierza uzupełnił kilkoma warstwami inteligentnych pianek dopasowujących się do kształtu ciała użytkownika (ang. memory foam), co zapewnia niezwykły komfort wypoczynku. Sofa zbudowana jest z kilku modułów, które można dowolnie komponować, dzięki czemu to użytkownik decyduje o ostatecznym kształcie mebla dostosowując go do własnych potrzeb i możliwości przestrzennych. Sama nazwa sofy ma nawiązywać do afrykańskich klimatów, muzyki korzeni. Jak mówi projektant BADU, „to świetny mebel do relaksu przy czarnych brzmieniach. Także samo brzmienie słowa wydało mi się adekwatne do charakteru tej sofy – mocne, ale jednocześnie bezpieczne i ciepłe”.

MEEE marki Mamama (Meble Vox) to kolekcja innowacyjnych mebli multisensorycznych stymulujących rozwój psychomotoryczny dziecka poprzez jednoczesne oddziaływanie na zmysły wzroku, dotyku i słuchu u maluchów. Ta kolekcja stanowi wzorcowy przykład prawidłowego podejścia producenta do wdrażania nowego produktu na rynek – przed rozpoczęciem stadium projektowania, zostały przeprowadzone specjalistyczne badania kognitywistyczne z zakresu procesów poznawczych i emocjonalnych dzieci oraz badania opinii użytkowników. Wyniki badań wsparte własnym doświadczeniem ojcowskim, posłużyły Augustyniakowi za podstawową wiedzę niezbędną do właściwego zrozumienia potrzeb zarówno dzieci, jak i rodziców. Wszystkie meble spełniają kryteria estetyczne i jakościowe, są bezpieczne i wygodne w użytkowaniu, a wykorzystane w produkcji materiały i farby spełniają najwyższe normy wymagane dla produktów przeznaczonych dla dzieci.

Prezentowane meble mówią same za siebie, dlatego gorąco zachęcamy wszystkich, nie tylko przedsiębiorców i profesjonalistów w dziedzinie designu, do obejrzenia naszej wystawy.

„Designer Roku 2010 Tomasz Augustyniak” to druga wystawa, po „Wzornictwo za 4 złote. 1 euro design”, organizowana przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie, na której zwiedzający będą mogli skorzystać z nowoczesnego systemu audioprzewodników.
Po zakończeniu, wystawę będzie można obejrzeć w formie wirtualnej na portalu www.zsz.com.pl

Wystawa powstała w ramach prowadzonego przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego kluczowego projektu „Zaprojektuj Swój Zysk. Poprawa konkurencyjności przedsiębiorstw poprzez zastosowanie wzornictwa”. Jego głównym celem jest stworzenie otoczenia biznesowego umożliwiającego przedsiębiorstwom i projektantom współpracę w obszarze aplikacji wzornictwa przemysłowego. Cel ten jest realizowany między innymi poprzez wystawy dobrych praktyk, prezentujące procesy i modele biznesowe związane z wdrażaniem nowych produktów oraz dobrze zaprojektowane produkty jako wzorce do naśladowania

Relacja z wernisażu wystawy Designer Roku 2010 

 

Katalog "Designer Roku 2010. Tomasz Augustyniak"

loga_word_male.jpg

Wystawa współfinansowana ze środków Europejskiego Fundusz Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.