Strona główna » Projekty » Wystawy » Dobry Wzór 2014

DOBRY WZÓR 2014

dobry_wz__r_2014.JPG

Dobry Wzór 2014

24 października -3 grudnia 2014

Sala im. Wandy Telakowskiej, Instytut Wzornictwa Przemysłowego
ul. Świętojerska 5/7 w Warszawie.
Wystawa czynna wtorek-niedziela
10:00-19:00
Wstęp wolny

Organizator:
Instytut Wzornictwa Przemysłowego Sp. z o.o.
Kurator:
Katarzyna Rzehak, IWP
Komisarz:
Anna Weresińska, IWP
Projekt wystawy:
Marta Niemywska-Grynasz
Dawid Grynasz

Katalog konkursu Dobry Wzór 2014

Dobry Wzór 2014 / Good Design 2014


Konkurs ten Instytut Wzornictwa Przemysłowego organizuje od 1993 roku. To jedyny w kraju niezależny monitoring wzorniczy rynku. Do konkursu zapraszani są producenci, dystrybutorzy, usługodawcy i studia projektowe, których produkty i usługi zostały rekomendowane przez ekspertów Instytutu jako spełniające wymogi dobrego wzornictwa.
Nagrody główne Dobry Wzór przyznawane są w siedmiu kategoriach:

  • Sfera domu,
  • Sfera pracy,
  • Sfera publiczna,
  • Sfera usług,
  • Nowe technologie,
  • Grafika użytkowa i opakowania
  • Nowe materiały.

Ponadto swoją nagrodę Wzór Roku przyznaje minister gospodarki, a prezes IWP wybiera i nagradza Designera Roku.
Instytut Wzornictwa Przemysłowego stawia sobie za zadnie wydobycie z zalewu towarów na rynku tych najlepszych. Nie tylko designerskich fajerwerków, nie tylko designu ekskluzywnego, ale dobrze zaprojektowanych, nowoczesnych i innowacyjnych produktów, z cenami skalkulowanymi adekwatnie do możliwości przeciętnego Polaka.
W tym roku do finału konkursu z 159 zgłoszonych przeszły 102 produkty i usługi.

Oto liczba produktów w poszczególnych sferach/kategoriach konkursu:

DOM – 40 produkty,
PRACA – 20 produktów,
SFERA PUBLICZNA – 16 produktów,
USŁUGI – 6,
NOWE TECHNOLOGIE – 7 produktów,
GRAFIKA UŻYTKOWA i OPAKOWANIA – 9 produktów,
NOWE MATERIAŁY – 4 produktów.

Najwięcej eksponatów, bo aż 40, reprezentuje sferę domu. Była ona zawsze najliczniejsza w konkursie, w tym roku odnotowaliśmy wyjątkową różnorodność. Po raz pierwszy w historii IWP pokazujemy karabin 0 cywilny, myśliwsko-sportowy, wyprodukowany przez Zakładu Mechaniczne Tarnów SA - doskonały przykład jak design dociera w przeróżne dziedziny życia i jak wszędzie jest niezbędny. W tym roku na wystawie prezentujemy również dobrze zaprojektowane meble, sprzęt łazienkowy, zabawki dziecięce, porcelanę i szkło, drzwi, podłogi, okna i bramy.

W drugiej najliczniejszej sferze w konkursie - sferze pracy prezentujemy wyposażenie biur - meble biurowe, ergonomiczne fotele, niewielki drukarki. Prócz tego systemy do prezentacji produktów i coś dla miłośników technik tradycyjnych - pióra i noże do papieru. W tej kategorii znalazły się również ciężarówka, wózek widłowy i sprzęt rolniczy w postaci prasy stałokomorowej wyposażonej w komputer pokładowy.

W sferze nowych technologii prezentujemy w tym roku aż dwa pojazdy o napędzie elektrycznym. W sferze publicznej zwracają uwagę pojazdy transportu publicznego - pociąg i tramwaj wyprodukowane przez Pesę, ale takze kameralna jednostka pływająca i ciekawe projekty medyczne. Usługi w tym roku zostały zdominowane przez elektronikę i aplikacje mobilne.

Najnowsze kategorie, wprowadzone rok temu reprezentują również wysoki poziom. W sferze grafiki użytkowej i opakowań możemy podziwiać doskonałą reprezentację opakowań i projektów identyfikacji wizualnej. W materiałach pojawił się SaphirKeramik, z którego firma Laufen tworzy wyjątkowo cienkie i wytrzymałe urządzenia łazienkowe, są nowoczesne tkaniny obiciowe  i elastyczny brodzik prysznicowy, który możemy przyciąć nożykiem introligatorskim i samodzielnie skonstruować najnowocześniejszą kabinę prysznicową.

Wśród 102 finalistów, których można zobaczyć na pokonkursowej wystawie prezentowani są również Laureaci nagrody Dobry Wzór:

W Sferze domu: Grzejnik PLC firmy Terma Sp. z o.o. oraz Linia stylistyczna bram, drzwi i ogrodzeń HOME INCLUSIVE marki Wiśniowski.

W Sferze pracy INEES kolekcja mebli biurowych (pracowniczych) marki Metro oraz Seria piór wiecznych i kulkowych TWIST Pelikan.

W sferze publicznej DROP I LED oświetlenie zewnętrzne - wyprodukowane przez Zakłady Produkcji Sprzętu Oświetleniowego ROSA.

W Sferze usług MUZYKOTEKA SZKOLNA oprawa graficzna serwisu edukacyjnego  -stworzona przez Narodowy Instytut Audiowizualny.

W sferze Nowe technologie Sensory systemu inteligentnego domu Door/Window Sensor, Flood Sensor, Smoke Sensor, Motion Sensor Fibaro, nagrodzone również nagrodą Ministra Gospodarki - Wzór Roku 2014

W sferze Grafiki użytkowej i opakowań identyfikacja wizualna Portierge.

W sferze Nowych materiałów brodzik prysznicowy Elax firmy Fiora.

Na wystawie prezentowane są również dwa projekty, których szefem był Designer Roku 2014 - Bartosz Piotrowski. Są to tramwaj niskopodłogowy Fokstrot i pociąg Dart - oba wyprodukowane przez Pesę.