Strona główna » Projekty » Wystawy » Dobry Wzór 2012

DOBRY WZÓR 2012

12 października - 9 grudnia 2012
Sala im. Wandy Telakowskiej, Instytut Wzornictwa Przemysłowego
ul. Świętojerska 5/7 w Warszawie.
10:00-19:00 codziennie oprócz poniedziałków
W piątki wstęp wolny

Dobry_wzor_2012_2.jpg

 

 

 

 

 Organizator:

Instytut Wzornictwa Przemysłowego Sp. z o.o.
Kurator:
Katarzyna Rzehak, IWP
Komisarz:
Anna Weresińska, IWP
Projekt wystawy:
Marta Niemywska / www.martaniemywska.com
Dawid Grynasz / www.dawidgrynasz.com

Instytut Wzornictwa Przemysłowego organizuje Dobry Wzór - ogólnopolski konkurs, w którym nagradzane są najlepiej zaprojektowane produkty dostępne na polskim rynku od 1993 roku. To jedyny w kraju niezależny monitoring wzorniczy rynku.
Do konkursu zapraszani są producenci, dystrybutorzy, usługodawcy i studia projektowe, których produkty i usługi zostały rekomendowane przez ekspertów Instytutu jako spełniające wymogi dobrego wzornictwa. To spośród nich międzynarodowe jurywybrało10 października 2012 roku laureatów nagrody Dobry Wzór.

Nagrody główne Dobry Wzór przyznawane są w czterech kategoriach: Sfera domu, Sfera pracy i Sfera publiczna i Sfera usług.
Ponadto swoją nagrodę Wzór Roku przyznaje Minister Gospodarki, a prezes IWP wybiera i nagradza Designera Roku.

Instytut Wzornictwa Przemysłowego stawia sobie za zadanie wydobycie z zalewu towarów na rynku tych najlepszych. Nie tylko designerskich fajerwerków, nie tylko designu ekskluzywnego, ale dobrze zaprojektowanych, nowoczesnych i innowacyjnych produktów, z cenami skalkulowanymi adekwatnie do możliwości przeciętnego Polaka.
W tym roku do finału konkursu z 187 zgłoszonych przeszło 91 produktów i usług. Na wystawie prezentowane są 84 firmy, z których aż 69 to firmy polskie.

W Sferze domu jest aż 58 produktów. Są wśród nich, jak co roku, meble, wyposażenie łazienek, agd, rtv, ale są też zabawki, fotelik dziecięcy, jest nawet samochód osobowy. Jest płaska wtyczka i ogrodowy wąż do podlewania, który się nie zwija, nie zamarza i nie zanieczyszcza wody.
Oczywiście mamy też produkty ekskluzywne: luksusowe meble, drogie wyposażenie łazienek i kuchni, zaawansowany sprzęt komputerowy. Te produkty to często technologiczna awangarda czy reprezentacja najnowszych trendów stylistycznych. Mocne marki, z dobrą sprzedażą na naszym rynku. Pokazujemy je z dumą, bo chociaż na razie nie są to produkty masowe i nie stać na nie przeciętnego Polaka, ale to one wyznaczają przyszłość.

Wśród eksponatów znajdujących się w Sferze domu znajdziemy produkty, które otrzymały tytuł Dobry Wzór 2012, czyli:

  • FGH-V GALERIA okno dachowe balkonowe firmy FAKRO Sp. z.o.o., zaprojektowane przez Henryka Musiała, Dyrektora Działu Badań i Rozwoju FAKRO
  • UNI umywalka firmy Marmorin Sp z o.o., projektu Anny Dul

W Sferze pracy, wśród prezentowanych produktów znalazły się m.in. stolik pod laptopa, wózek widłowy firmy Still i stacja robocza firmy Hewlett-Packard. Tak różne produkty, jak różnie możemy dziś rozumieć sferę pracy.

Wśród eksponatów znajdujących się w Sferze publicznej znajdziemy również produkty, które otrzymały tytuł Dobry Wzór 2012, czyli:

  • NUUR stół marki ARPER, projektu Simona Pengelly, którego dystrybutorem jest firma Marro Sp. z o.o.
  • Mojo 3D Printer - drukarka 3D marki Stratasys Inc., której dystrybutorem jest ProSolutions Majewscy Sp. j.

Bardzo ciekawa jest w tym roku Sfera usług. Pokazuje, że zgodnie z prognozami ekonomistów, ten segment rynku jest przyszłością gospodarki. Program „Test zużycia wody i audyt wodny”, pozwalający znaleźć w domu czy w biurze obszary marnotrawienia wody i energii do jej podgrzania, to usługa wychodząca naprzeciw nie tylko trendom, ale przede wszystkim kryzysowi. Usługa, dzięki której możemy zamówić intencje mszalne przez Internet dowodzi, że nowoczesne technologie i myślenie biznesowe dociera także do sfery życia religijnego Polaków.

Wśród eksponatów znajdujących się w Sferze usług znajdziemy produkt, który otrzymał tytuł Dobry Wzór 2012, czyli:

  • Paczkomat InPost - system skrytek pocztowych, firmy Grupa Integer.pl

W Sfery publicznej prezentujemy stałe i ruchome wyposażenie przestrzeni publicznych, nowe technologie, zabawki edukacyjne/rehabilitacyjne, sprzęt specjalistyczny i akcesoria, odzież specjalną, środki transportu publicznego i specjalistycznego.

Wśród eksponatów znajdujących się w Sferze publicznej znajdziemy produkty, które otrzymały tytuł Dobry Wzór 2012, czyli:

  • FELIX 8X8 lotniskowy pojazd ratowniczo – gaśniczy, produkowany przez firmę Wawrzaszek ISS Sp. z o.o., zaprojektowany przez Agnieszkę Fujak.
  • HB 886 oprawa oświetleniowa marki FLASH DQ marki LUG Light Factory Sp z o. o., projektu Michała Romaniuka

Pojazd FELIX 8X8 jest również zdobywcą nagrody specjalnej przyznawanej przez Ministra Gospodarki dla najlepszego produktu zaprojektowanego przez polskiego projektanta i wyprodukowanego przez polskiego przedsiębiorcę - Wzór Roku 2012.

Na wystawie zobaczyć można również dwa produkty zaprojektowane przez Piotra Kuchcińskiego - Designera Roku 2012, najlepszego polskiego projektanta, nagrodzonego tym tytułem przez prezes IWP. Jest to fotel FAN zaprojektowany dla firmy PROFIm oraz kolekcja 4 YOU współprojektowana z Joanną Leciejewską dla firmy Meble Vox.

Dobry Wzór 2012 / Good Design 2012 by Instytut Wzornictwa Przemysłowego Sp. z o.o.

 

FPM_3966.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 


 fot. Patrycja Mic

FPM_4043.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 fot. Patrycja Mic

FPM_4246.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 fot. Patrycja Mic

FPM_4297.jpg

 

 

 

 

 

 

 


 fot. Patrycja Mic

FPM_4372.jpg

 

 

 

 

 

 

 


 fot. Patrycja Mic

FPM_4384.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 fot. Patrycja Mic

FPM_4427.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 fot. Patrycja Mic