Strona główna » Projekty » Wystawy » Cztery Elementy. Szwedzki design dzisiaj – GDD09

CZTERY ELEMENTY. SZWEDZKI DESIGN DZISIAJ – GDD09

9 lipca – 30 sierpnia
Gdynia, Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1
czynne codziennie oprócz poniedziałków, 9-19 lipca w godz. 12.00-19.00, potem 10.00-17.00.
WSTĘP WOLNY

Kurator: Margarita Bergfeldt Matiz
Komisarz: Izabela Jasińska

cztery_el_niebieski.jpg

W Muzeum Miasta Gdyni można oglądać wystawę „Cztery elementy. Szwedzki design dzisiaj”. To pierwsza narodowa wystawa w ramach Gdynia Design Days, a jej otwarcie zbiega się z objęciem przez Szwecję prezydencji w Unii Europejskiej. W przyszłym roku zaprezentowane zostanie wzornictwo innego kraju nadbałtyckiego.

Wystawa „Cztery elementy. Szwedzki Design dzisiaj” przywołuje ideę czterech żywiołów, nieodłącznie związanych z naszą egzystencją na planecie: ziemi, wody, powietrza i ognia. Chodzi o pokazanie, że zarówno przyroda, jak i wzornictwo wywierają wielki wpływ na nasze codzienne życie.

Skąd pomysł na połączenie designu z czterema żywiołami? W starożytnej Grecji liczba cztery była uznana za „liczbę światową”, stanowiącą wyjaśnienie większości nurtujących ówczesnych ludzi kwestii. Starożytni uważali, że świat jest stworzony z czterech wielkich elementów: wody, ognia, ziemi i powietrza. Wykorzystując cztery żywioły jako motyw przewodni, Margarita Bergfeldt Matiz, kuratorka wystawy, spojrzała na współczesną Szwecję przez pryzmat tej poetyckiej koncepcji i stworzyła przekrojową prezentację współczesnego wzornictwa swojego kraju pokazując, że dobry design potrzebny jest w każdej dziedzinie życia. Na wystawie prezentowanych jest ponad 80 produktów, zaprojektowanych i wyprodukowanych w Szwecji w kilku ostatnich latach. Są to prace znanych i rozpoznawalnych w świecie projektantów i studiów projektowych, takich jak Björn Dahlström, No Picnic Industrial Designers, Ergonomidesign, Ingegerd Raman, Front, Volvo Design team. Współczesny design szwedzki pokazany jest w kontekście sukcesu rynkowego tamtejszych firm, które od wielu lat konsekwentnie inwestują we współpracę z projektantami (Electrolux, Volvo, IKEA, Absolut, Atlas Copco, Ramlösa, Sony Ericsson). Dziś Szwecja jest jednym z liderów światowego wzornictwa.

Katalog wystawy

Embassy_mini.jpg SI_eng_mini.jpg

Wystawa została zorganizowana pod patronatem honorowym Ambasady Szwecji w Warszawie, we współpracy z Instytutem Szwedzkim w Sztokholmie. Partnerem wizyty studyjnej kuratorki Margarity Bergfeldt Matiz jest Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

loga_word_male.jpg

Wystawa współfinansowana ze środków Europejskiego Fundusz Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.