Strona główna » Projekty » Wystawy » Cztery Elementy. Szwedzki design dzisiaj

CZTERY ELEMENTY. SZWEDZKI DESIGN DZISIAJ

17 września - 11 listopada 2009
Instytut Wzornictwa Przemysłowego
Sala im. prof. Wandy Telakowskiej
10.00 - 19.00 codziennie oprócz poniedziałków
WSTĘP WOLNY

Kurator: Margarita Bergfeldt Matiz
Komisarz: Izabela Jasińska

cztery_el_niebieski.jpg

Zapraszamy na wystawę współczesnego designu szwedzkiego „CZTERY ELEMENTY. Szwedzki design dzisiaj” odnoszącą się do czterech żywiołów nieodłącznie związanych z naszą egzystencją: ziemi, wody, powietrza i ognia. Pokazujemy design jako ważny element współdziałania człowieka z naturą. Dzięki niemu możemy ją okiełznać, przyjaźnie wykorzystać, cieszyć się z jej dobrodziejstw. Według szwedzkich projektantów i producentów wzornictwo to dobry i mądry produkt, który ma nam ułatwiać, polepszać i zwyczajnie uprzyjemniać codzienne życie.

Na wystawie CZTERY ELEMENTY zaprezentowanych zostanie ponad 80 produktów, zaprojektowanych i wyprodukowanych w Szwecji na przestrzeni kilku ostatnich lat. Pokazane zostaną między innymi prace tak znanych i rozpoznawlnych w świecie projektantów, jak Björn Dahlström, No Picnic Industrial Designers, Ergonomidesign, Ingegerd Råman, Front, Volvo Design team.

Współczesny design szwedzki zostanie pokazany w kontekście sukcesu rynkowego tamtejszych firm, które od wielu lat konsekwentnie inwestują we współpracę z projektantami (Electrolux, Volvo, IKEA, Absolut, Atlas Copco, Ramlösa, Sony Ericsson). Dziś Szwecja jest jednym z liderów światowego wzornictwa. W 2003 rząd szwedzki zadecydował o wydaniu dodatkowych 20 mln koron na dofinansowanie 10 specjalnych programów wspierających wzornictwo, a 2005 rok ogłoszono w całej Skandynawii Rokiem Wzornictwa, co świadczy o docenieniu roli designu dla rozwoju gospodarczego tego regionu.

Skąd pomysł na połączenie designu z czterema żywiołami? W starożytnej Grecji liczba cztery była uznana za „liczbę światową”, stanowiącą wyjaśnienie większości nurtujących człowieka kwestii. Starożytni uważali, że świat jest stworzony z czterech wielkich elementów: wody, ognia, ziemi i powietrza.

Koncepcję wystawy opracowała szwedzka projektantka wzornictwa pochodzenia kolumbijskiego Margarita Bergfeldt Matiz, która zasłynęła udziałem w projektowaniu międzynarodowej stacji kosmicznej International Space Station ISS dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (European Space Agency w Noordwijk w Holandii). Wykorzystując cztery żywioły jako motyw przewodni spojrzała na współczesną Szwecję przez pryzmat tej poetyckiej koncepcji i stworzyła przekrojową prezentację współczesnego wzornictwa swojego kraju. Pokazała, że dobry design potrzebny jest w każdej dziedzinie życia.

Katalog Wystawy Cztery Elementy. Szwedzki design dzisiaj

Embassy_mini.jpg SI_eng_mini.jpg

Wystawa została zorganizowana pod patronatem honorowym Ambasady Szwecji w Warszawie, we współpracy z Instytutem Szwedzkim w Sztokholmie. Partnerem wizyty studyjnej kuratorki Margarity Bergfeldt Matiz jest Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

loga_word_male.jpg

Wystawa współfinansowana ze środków Europejskiego Fundusz Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Wystawa była też prezntowana podczas Gdynia Design Days

Więcej informacji