YD_2012_RGB.jpg


14 czerwca 2012 w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego Kapituła Stypendialna pod przewodnictwem prezes IWP wybrała laureatkę 5. edycji konkursu Young Design.
Jest nią Katarzyna Koprowska z Wrocławia, absolwentka wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Young Design ma na celu wskazanie najbardziej obiecujących projektantów młodego pokolenia, takich, którzy rozumieją rynek i będą umieli w przyszłości pracować z przemysłem. W tegorocznym konkursie startowało 46 uczestników z których wyłoniono finałową dziesiątkę.

Laureatka otrzymała nagrodę w wysokości 20 000 zł ufundowaną przez ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bogdana Zdrojewskiego. Nagroda ma zostać przeznaczona na sfinansowanie wybranej formy zdobywania wiedzy i doświadczeń zawodowych. Laureatka nagrodzona została także miesięcznym stażem u Designera Roku wybieranego rokrocznie przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego.

Oto uzasadnienie decyzji jury:
Nagradzamy Katarzynę Koprowską za twórczy powrót do korzeni cywilizacji, za pionierskie i pełne pasji łączenie słów „rolnictwo” i „design”, za zrozumienie nowej roli desingu we współczesnym świecie, za odkrycie niszy, która łączy lokalne z globalnym, niszowe z masowym. Za kreowanie i zrozumienie nowych trendów konsumenckich.
Za projektowanie wrażliwe, misyjne, głęboko osadzone we własnym kontekście tradycji i kultury, ale też bliskie trendom współczesnego designu.

katarzyna_koprowska.jpgKatarzyna Koprowska urodziła się w 1987 roku w Katowicach, wychowała w Jeleniej Górze i jest związana z Dolnym Śląskiem. Absolwentka Wzornictwa Przemysłowego na wrocławskiej ASP, zrobiła dyplom w Pracowni Projektowania Produktu i ten właśnie dyplom – Ul Wielkopolski – zaprezentowała przed tegorocznym jury. Katarzyna Koprowska zajmuje się projektowaniem zrównoważonym i ekologicznym. Pobyt na wymianie studenckiej Socrates - Erasmus i praktyka w Niemczech pomogły jej otworzyć się na własną kreatywność i pozbyć lęku przed odważnymi. Inspiruje ją Darwin, Bakunin i Jung
 

 

Projekt ula dziesięcioramkowego, wielkopolskiego z doczepianymi zewnętrznie matami izolującymi, wykonanymi ze słomy i jednospadowym daszkiem typu „Zieleniak” jest nowoczesnym ulem miejskim. Zastosowanie izolacji termicznej jest bardzo potrzebne dla prawidłowego rozwoju rodziny pszczelej, szczególnie w okresie zimy, ale również i lata, kiedy maty chronią ul przed zbytnim przegrzaniem. Maty słomiane są używane w pasiecznictwie od wieków, najczęściej jednak wkładane są do korpusu ula, przez co zmniejsza się jego przestrzeń wewnętrzna. Zastosowanie mat zewnętrznych pozwala również na regulację temperatury w ulu, bez niepotrzebnego niepokojenia rodziny pszczelej.

wielkopolski_ul_600.jpg

 

Young Design to pierwszy w Polsce program stypendialny (prowadzony przez IWP od roku 2008) przeznaczony dla studentów i absolwentów uczelni kształcących w kierunku wzornictwa. Głównym celem programu jest wspieranie rozwoju i doskonalenie zawodowe młodych designerów, pomoc w zrozumieniu aktualnych wymagań i realiów rynkowych, a także promocja najzdolniejszych, młodych, polskich projektantów. Rokrocznie do Kapituły Stypendialnej zapraszani są przedstawiciele biznesu a honorowym patronem oraz fundatorem głównej nagrody jest minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski.
 

Prace finalistów Young Design 2012:

Łukasz Paszkowski (287391)
Projekt: przyczepa campingowa

1.jpg

 

Emanuel Franz (860624)
Projekt: Smart cook

2.jpg

 

Katarzyna Borkowska, Tomasz Pydo (060713)

Projekt: Lampa Owijka

3.jpg

 

Marta Szymkowiak (020132)
Projekt: Rotable

4.jpg


Alicja Patanowska (957513)
Projekt: Ścieranki rysowanki

6.jpg

 

Marcin Krakowski, Piotr Żyliński (010484)
Projekt: Hopeless lamp

7.jpg

 

Agnieszka Mazur (717747)
Projekt: Drabina

8.jpg

 

Jakub Marzoch (202224)
Projekt: PLYBAG

9.jpg

 

Magdalena Karasińska (301885)
Projekt: Hookheater

10.jpg