YOUNG DESIGN 2011

young_design_2011.jpg

 

 

 

 

2 czerwca w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego rozstrzygnięto czwartą edycję konkursu dla młodych projektantów „Young Design”. Kapituła Biznesowa pod przewodnictwem prezes IWP Beaty Bochińskiej wybrała laureatkę – Martę Niemywską. W tegorocznym konkursie startowało 47 uczestników z których wyłoniono finałową jedenastkę.

Laureatka otrzymała nagrodę w wysokości 20 000 zł ufundowaną przez ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bogdana Zdrojewskiego. Nagroda ma zostać przeznaczona na sfinansowanie wybranej formy zdobywania wiedzy i doświadczeń zawodowych. Laureatka nagrodzona została także miesięcznym stażem w studiu projektowym Tomasza Augustyniaka, indywidualną opieką biznesową, licencją programu Rhino oraz trzydniowym szkoleniem z jego obsługi. Wybrany przez Kapitułę projekt skakanki-latarki „Lolliled” Marta Niemywska będzie mogła zaprezentować także we wrześniu, podczas gali wręczenia nagród konkursu Dobry Wzór 2011.

Ponadto Laureatka otrzymała specjalną nagrodę od Prezes IWP Beaty Bochińskiej dostęp do polskich trendów we wzornictwie w postaci rocznej subskrypcji portalu www.trendwizor.pl.

niemywska.jpgMarta Niemywska – absolwentka Wzornictwa Przemysłowego na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz VSVU na kierunku Product Design w Bratysławie, po zaprezentowaniu swojego portfolio przed Kapitułą Stypendialną dostała najwyższe noty spośród wszystkich finalistów. Ocena w tym konkursie jest wyjątkowa, bo dokonywana przez reprezentantów polskiego rynku producentów oraz dystrybutorów zagranicznych firm. Dlatego dla wszystkich finalistów udział w Young Design jest cennym doświadczeniem, bo to często ich pierwszy kontakt z rzeczywistością rynkową.


Projekt „Lolliled”
, który Marta Niemywska prezentowała w finale Young Design 2011 to skakanka-latarka ładująca się poprzez kręcenie nią podczas skakania. Lolliled pozwala wyprodukować podczas ćwiczeń lub zabawy energię elektryczną zasilającą świecące diody LED. Uświadamia nam w ten sposób, ze sami możemy być źródłem odnawialnej energii, a nasza zabawa może być na wskroś ekologiczna. Połączenie tych dwóch funkcji (zabawy i produkcji energii) to kwintesencja koncepcji projektowania Marty Niemywskiej, która angażuje swój design w rozwiązywanie problemów ekologii i zrównoważonego rozwoju. Młoda projektantka uznana została przez Kapitułę za projektantkę dojrzałą i patrzącą w przyszłość, a jej projektowanie za profesjonalne.

lolied.jpg
 

 

 

 

lolliledx.jpg
 

 

 „Young Design” to pierwszy w Polsce program stypendialny (prowadzony przez IWP od roku 2008) przeznaczony dla studentów i absolwentów uczelni kształcących w kierunku wzornictwa. Głównym celem programu jest wspieranie rozwoju i doskonalenie zawodowe młodych designerów, pomoc w zrozumieniu aktualnych wymagań i realiów rynkowych, a także promocja najzdolniejszych, młodych, polskich projektantów. Rokrocznie do Kapituły Stypendialnej zapraszani są przedstawiciele biznesu a honorowym patronem oraz fundatorem głównej nagrody jest minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewskim.

 

FINALIŚCI YOUNG DESIGN 2011

Do finału konkursu zakwalifikowały się następujące osoby:

Aleksandra Pięta (882011)
projekt: opakowania „Smaki Podhalańskie”
smaki_podhalanskiex.jpg
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Karol Murlak (191182)
projekt: „Uniwersalny Pisuar Miejski”
pisuarx.jpg
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Maciej Chmara (050484)
projekt: garderoba do składania

garderobax.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sylwia Ulicka-Rivera (060908)
projekt: „TelefonicaBCN.org”

telefonicax.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Paulina Lis (250016)
projekt: mebel „Łazienkowiec”

azienkowiecx.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Marta Niemywska (200888)
projekt: skakanka „LolliLed”

lolliledx.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Magdalena Garncarz (110411)
projekt: „Tabo’Rety”

TaboRetyx.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jan Buczek (882602)
projekt: defibrylator

defibrylatorx.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Alena Trafimava (164211)
projekt: zestaw „Ogród Probiotyczny”

ogrod_probiotycznyx.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Katarzyna Borkowska (785052)
projekt: komplet porcelany „Prac Tea”

teapracx.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przemek Ostaszewski (W1NN3R)
projekt: „Kubak”

kubakx.jpg

 

 

 

MASZ PYTANIE?

Informacji udzieli Ci:

Katarzyna Figura
Tel.: (22) 860 00 82
e-mail: katarzyna_figura@iwp.com.pl