Strona główna » Projekty » Imagine Cup » Poprzednie edycje » Imagine Cup 2016

IMAGINE CUP 2016

imagine_cup.png

Finał Imagine Cup 2016 rozstrzygnięty!

Już po raz dziewiąty w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego odbyły się krajowe finały Imagine Cup największego na świecie konkurs technologicznego dla studentów z zakresu tworzenia oprogramowania.
Głównym organizatorem konkursu jest firma Microsoft Polska, a patronem honorowym Ministerstwo Rozwoju.

13 kwietnia (środa) w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego zaprezentowało się dziewięć drużyn, po trzy w każdej kategorii – World Citizenship (Projekty Społeczne), Games (Gry) oraz Innovation (Innowacje). W tym roku jury zwracało szczególną uwagę na innowację zgłoszonych projektów, a zwłaszcza na ich biznesowy potencjał i możliwość komercjalizacji. Już na tym etapie kilka projektów wzbudziło zainteresowanie inwestorów, którzy zapowiedzieli swoje wsparcie finansowe.

Zwycięzców w trzech kategoriach wyłoniło VIP Jury pod przewodnictwem Magdy Taczanowskiej, Dyrektor Sektora Publicznego w polskim oddziale Microsoft, w składzie:

  • Michał Bańka, Dyrektor Departamentu Wsparcia Instytucji. Otoczenia Biznesu, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.
  • Jacek Błoński, Managing Partner Zernike – Meta Ventures.
  • Andrzej Głowacki, Profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie reprezentujący Instytut Wzornictwa Przemysłowego.
  • Adam Kiciński, Prezes Zarządu CD Projekt.
  • Marianna Sidoroff, Zastępca Dyrektora Departamentu Gospodarki Elektronicznej, Ministerstwo Rozwoju.
  • Michał Szaniawski, Wiceprezes Zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu.

Laureaci pierwszych miejsc w każdej z kategorii będą reprezentować Polskę w półfinałach światowych. Wyłonione w w półfinałach światowych drużyny powalczą o najwyższe miejsca w finałach światowych w Seattle.

Pierwsze miejsce w kategorii World Citizenship zdobył PSYLLOSOFT – zespół studentów z Politechniki Białostockiej, który stworzył projekt MATIA - wielosensorowy system wizyjny dla osób niewidomych, który pomoże im zastąpić niepoprawnie funkcjonujący narząd wzroku.

Pierwsze miejsce w kategorii Games stanęła drużyna Unicell z Politechniki Łódzkiej i Wyższej Szkoły Informatyki i Umiejętności w Łodzi. Jej projekt to gra mobilna Unicell, w której kontrolujemy działanie organizmu jednokomórkowego. Jego celem jest przetrwanie i ewolucja.

Pierwsze miejsce w kategorii Innovation jury przyznało UltraSonicSquad z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu za projekt Mouse3D. Jest to myszka wykorzystująca ultradźwięki pozwalając użytkownikowi w pełni wykorzystać możliwości trzech wymiarów w pracy na komputerze.

Instytut Wzornictwa Przemysłowego przyznał nagrodę dla najlepszego projektanta interfejsu Andrzejowi Wysockiemu z zespołu LONG STORY SHORT za doskonałą warsztatowo i pełną wyobraźni grafikę gry.
„Ta pełna wyobraźni grafika i świat gry Hexiles są dowodem doskonałego warsztatu projektanta interfejsu Andrzeja Wysockiego z zespołu LONG STORY SHORT. Gra zachwyca przede wszystkim dbałością o szczegóły i artystycznym przedstawieniem świata mitologicznego. Jestem pewna, że tak bogaty graficznie projekt z pewnością zachęci użytkowników do sięgnięcia po grę” – mówi Bożena Gargas, Prezes IWP.

 

Materiały poświęcone polskiej edycji Imagine Cup są dostępne na dysku OneDrive Użytkownicy serwisu Facebook mogą na bieżąco sprawdzać informacje na oficjalnym profilu konkursu.

Imagine Cup to największy na świecie konkurs technologiczny dla studentów, którzy nie boją się przekuć swojej kreatywności w realne rozwiązania technologiczne. W dotychczasowych edycjach udział wzięło niemal 2 miliony studentów ze 190 krajów.
Polscy studenci, na podium Imagine Cup stawali aż 23 razy zdobywając 7 pierwszych, 9 drugich i 7 trzecich miejsc. Dla części z nich, tworzenie oprogramowania stało się sposobem na życie, czego przykładem są takie firmy jak Senfino czy DevCore.NET – jeden z partnerów konkursu w Polsce.

6.JPG

14.JPG

8.JPG

28.JPG

34.JPG

36.JPG

35.JPG
 

Organizator Microsoft
Współorganizator Instytut Wzornictwa Przemysłowego

Patron Honorowy
Ministerstwo Rozwoju
Ministerstwo Cyfryzacji
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego


Partner Strategiczny

DotConnect
Meta ZernikeVentures

Partnerzy
Agencja Rozwoju Przemysłu
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości
Swiss – Partner
TWIST

Sponsor
Energa
ProfiAuto
Billenium
QBurst,
NEUCA

Informacji udziela:
Małgorzata Wrocławska – Sznejder
Instytut Wzornictwa Przemysłowego
Tel. 22 860 01 60
e-mail: malgorzata_wroclawska@iwp.com.pl
 

Informacji udzieli Ci:

Małgorzata Wrocławska-Sznejder
tel.(22) 860 01 60
e-mail: malgorzata_wroclawska@iwp.com.pl