Strona główna » Projekty » Imagine Cup » Poprzednie edycje » Imagine Cup 2014

IMAGINE CUP 2014

Imagine-Cup-FY14-Web-Logo-Minimum-Size.png

Krajowe finały Imagine Cup 2014 rozstrzygnięte!

Poznaliśmy zwycięzców Finałów Krajowych Imagine Cup 2014, które odbyły się w Warszawie w dniach 9-10 kwietnia 2014 roku.  Trzy drużyny narodowe będą reprezentowały Polskę podczas światowych półfinałów konkursu Imagine Cup 2014. Power of Vision, We Code For Food i HotHead Balloon - to zespoły, które zdaniem jury najlepiej zaprezentowały się w kategoriach: Projekty Społeczne (World Citizenship), Innowacje (Innovation) oraz Gry (Games).

Podobnie jak w latach ubiegłych, współorganizatorem Imagine Cup w Polsce jest Instytut Wzornictwa Przemysłowego, a honorowy patronat nad imprezą objęło Ministerstwo Gospodarki. Partnerami wydarzenia są firmy: Acer, Billennium, DevCore.NET oraz Nokia. Wśród gości specjalnych tegorocznej edycji znaleźli się: Iwona Wendel, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju, Jacek Guliński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Michał Boni, Minister Administracji i Cyfryzacji w latach 2011-2013, kandydat do Parlamentu Europejskiego.

Druga runda finałów krajowych 10 kwietnia oceniana była przez VIP jury w składzie:

  • Katarzyna Rzehak – Dyrektor Kreatywna Instytutu Wzornictwa Przemysłowego,
  • Bożena Lublińska-Kasprzak – Prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości,
  • Sebastian Christow – Radca Ministra w Ministerstwie Gospodarki
  • Rafał Albin – dyrektor działu nowych technologii w polskim oddziale Microsoft
  • Tadeusz Golonka – partner Business Potential Discovery i przewodniczący VIP jury
  • Michał Boni – Minister Administracji i Cyfryzacji w latach 2011 – 2013.
     

W tym roku pojawiła się jedna istotna zmiana – w trakcie Finałów Krajowych, w każdej z trzech kategorii, wybrane zostały Drużyny Narodowe, które tym samym zostały zakwalifikowane do półfinałów światowych. Każda ze zwycięskich drużyn zostanie zaprezentowana na stronie internetowej www.imaginecup.com od razu po zakończeniu Finałów Krajowych. Zwycięskie zespoły narodowe awansują do półfinałów światowych, które odbędą się w trybie online w maju tego roku. Na początku czerwca, dowiemy się, kto będzie reprezentował Polskę na finałach światowych w Seattle, podczas których zespoły powalczą o nagrody z puli wynoszącej 1 milion USD.
Wyjazd do Seattle na Finały jest finansowany przez Organizatorów!


Nagrody w kategorii World Citizenship:

I miejsce i tytuł Drużyny Narodowej

Power of Vision

Power_of_Vision2.JPG

„Niezwykle cieszymy się ze zwycięstwa w kategorii World Citizenship. Zupełnie nie spodziewaliśmy się takiego sukcesu ze względu na to, że wszystkie projekty były na naprawdę wysokim poziomie. Dzisiaj robimy sobie wolne, ale już od jutra zabieramy się do ciężkiej pracy wiedząc, że poziom podczas półfinałów światowych będzie bardzo wysoki. Zdajemy sobie sprawę z kredytu zaufania, jakim zostaliśmy obdarzeni i zrobimy wszystko, aby godnie reprezentować Polskę” – powiedział Piotr Wrotny, projektant interfejsu, zespół Power of Vision.

Skład rzeszowskiego zespołu tworzą 4 osoby: Sylwia Perykasza, Norbert Pisz, Daniel Pomianek, Tomasz Pleśniak, które wspierał Tomasz Kapuściński w roli mentora. Projektantem interfejsu był Piotr Wrotny.

Rozwiązanie Face Controller, zaproponowane przez zespół Power of Vision z Politechniki Rzeszowskiej, wykorzystuje Kinect for Windows i zostało stworzone z myślą o osobach niepełnosprawnych. Z pomocą aplikacji, użytkownik może kontrolować system przy użyciu ruchów głowy i mimiki twarzy. Dodatkowo aplikacja rozpoznaje mowę, dzięki czemu możliwe jest dyktowanie pojedynczych słów, wyrazów lub całych zdań.

II miejsce
CyberMeds (Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie)

III miejsce
LOK-I (Politechnika Rzeszowska)
 

Nagrody w kategorii Innovation:

I miejsce i tytuł Drużyny Narodowej

We Code For Food

We_code_for_food2.JPG

„Startujemy w Imagine Cup już po raz trzeci i za każdym razem jesteśmy bardzo podekscytowani. Kolejny już raz zostaliśmy nagrodzeni i jesteśmy przeszczęśliwi, ale to nie jest nasze ostatnie słowo. Ludzie jeszcze na pewno o nas usłyszą. W kolejnych latach z pewnością będziemy zachęcać naszych młodszych kolegów do startu w Imagine Cup” – powiedział Marek Antoniuk z drużyny We Code For Food.

Phobos, stworzony przez drużynę z Politechniki Białostockiej, to system, który wykorzystując najnowsze technologie wirtualnej rzeczywistości i Microsoft Kinect, potrafi rozpoznać i leczyć przyczyny fobii u pacjentów (m.in. poprzez symulacje przygotowane przez specjalnie przeszkolonych psychoterapeutów).

W składzie białostockiej drużyny znaleźli się Marek Antoniuk, Łukasz Balukin, Wojciech Bancerzewski oraz Mariusz Dobrowolski. Swój projekt przygotowywali pod czujnym okiem mentora, Macieja Kopczyńskiego, zaś projektantką interfejsu była Anna Skobodzińska.

Drużyna otrzymała również nagrodę specjalną od partnera konkursu, firmy Billennium - partner konkursu ufundował lot w tunelu aerodynamicznym.

II miejsce
LevelUP (Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych w Warszawie)

III miejsce
ScienceSergeants (Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie)
 

Nagrody w kategorii Games

I miejsce i tytuł Drużyny Narodowej

HotHead Balloon

2.JPG

„Startując w konkursie, chcieliśmy sprawdzić, jak daleko możemy zajść na ścieżce deweloperskiego ninjutsu. Chcieliśmy także sprawić, aby baśnie braci Grimm i słowiańskie opowiadania stały się znowu bliskie dzieciom. Okazało się, że nie jesteśmy jedyni i to jest fajne, z tego się cieszymy” – powiedział Grzesiek Ziemba z zespołu HotHead Balloon.

Grupa studentów z Wyższej Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie stworzyła grę zatytułowana Lore, przeznaczoną na platformy Windows, Windows Phone i Android. Gra umiejscowiona jest w małym, papierowym królestwie, w którym gracz przejmuje kontrolę nad elementami scenografii, dzięki czemu może usuwać przeszkody lub rozwiązywać zagadki.

Zespół w składzie: Ivan Mazur, Andrzej Michnia i Grzegorz Ziemba, przygotował swój zwycięski projekt pod okiem mentora, Mikołaja Birka.

II miejsce
TheSpawners (Politechnika Rzeszowska)

III miejsce
Unhandled Exceptions (Wyższa Szkoła Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu).

Nagrodę specjalną, za projekt najlepszego interfejsu prezes IWP Bożena Gargas przyznała Ewie Czub z zespołu Unhandled Exceptions.

„Rola tego typu wydarzeń jest kluczowa dla budowania innowacyjności polskiej gospodarki, ponieważ ona nie buduje się sama. Konkurs wyłania liderów, wymagając od nich dobrego przygotowania i współpracy. To dla studentów również pierwszy kontakt z rynkiem, pozwalający im zweryfikować pomysły i odpowiednio ukierunkować swoją kreatywność”
– powiedział Michał Boni, były minister administracji i cyfryzacji, kandydat do Parlamentu Europejskiego. „To niezwykle ważne, aby wspierać rozwój kreatywności i rozwój gospodarki opartej na siłach cyfrowych”.

Relacja z Finałów Krajowych Imagine Cup 2014

Imagine Cup to największy na świecie konkurs technologiczny dla studentów. Uczestnicy konkursu tworzą projekty technologiczne w trzech kategoriach Projekty Społeczne, Innowacje, Gry. W wyniku wieloetapowych eliminacji oraz finałów na poziomie poszczególnych krajów, wyłonieni zostają finaliści, którzy biorą udział w wieńczącym całoroczny konkurs finale światowym. Finały światowe każdego roku odbywają się w innym miejscu na świecie. W roku 2010 to Warszawa gościła światowe finały Imagine Cup.

Polscy uczniowie, niezmiennie od 2005 roku odnoszą sukcesy w kolejnych światowych edycjach tego konkursu. Do tej pory aż 23 razy stawali na podium, zdobywając 7 pierwszych miejsc, 9 drugich i 7 trzecich.

Od 2013 roku Instytut Wzornictwa Przemysłowego jest współorganizatorem wszystkich trzech kategorii, które skierowane są zarówno do studentów uczelni technicznych, jak również do studentów kierunków artystycznych - wzornictwa, grafiki, komunikacji wizualnej oraz studentów wydziałów multimediów. Zespoły składają się z programistów oraz projektantów interfejsów.

Szczegółowe informacje na temat Imagine Cup dostępne są na oficjalnej stronie konkursu: www.imaginecup.pl


Informacji udzieli Ci:

Małgorzata Wrocławska-Sznejder
tel.(22) 860 01 60
e-mail: malgorzata_wroclawska@iwp.com.pl